Gdzie można leczyć alkoholizm?

Gdzie można leczyć alkoholizm?

Gdzie można leczyć alkoholizm? Pociąg do alkoholu sam w sobie może nie wydawać się brzemienny w skutkach, ale nieujarzmiony może doprowadzić do uzależnienia. Alkoholizm jest od dawna uznany za chorobę i ma to do siebie, że jest chorobą nieuleczalną. Nie oznacza to jednak, że alkoholicy są skazani na smutny los wyrzuconych poza nawias społeczeństwa osobników, ponieważ chorobę można leczyć i doprowadzić do stanu, w którym uzależniony obchodzi się bez alkoholu.

Na czym polega choroba alkoholowa?

Alkohol jest czymś powszechnie dostępnym i często używanym przy okazji świętowania, spotkań towarzyskich, czy dla zabawy i relaksu. Nie wszyscy pijący alkohol popadają przy tym w uzależnienie, chociaż granica pomiędzy piciem okazyjnym a piciem z potrzeby jest nomen omen dosyć płynna i trudno dostrzec, kiedy się ją przekracza. Dlatego właśnie choroba alkoholowa jest tak groźna i podstępna, ponieważ przeradza się z rekreacji w uzależnienie w nieuchwytnym momencie. Według terapeutów zajmujących się terapią uzależnień od alkoholu choroba alkoholowa rozpoczyna się w momencie nagminnego sięgania po alkohol dla poprawy nastroju.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Trudne sytuacje życiowe, porażki, czy potrzeba rozluźnienia się, a przy tym konieczność sięgnięcia w takiej sytuacji po alkohol. Najczęściej również uzależniony nie czeka na okazję do wypicia, ale stara się samodzielnie ją sobie stworzyć.

esperal PoznańWażnym objawem w diagnozowaniu uzależnienia od alkoholu jest picie w samotności, bez potrzeby towarzystwa. W takich wypadkach terapia alkoholowa jest tylko kwestią czasu, gdyż inną alternatywą jest stoczenie się na samo dno społeczeństwa. Pijący nagminnie w samotności to już alkoholicy, aktywnie poszukujący alkoholu bez zwracania uwagi na miejsce, czy czas. Picie w samotności często kończy się dopiero po utracie przytomności.

Po takim przepiciu pojawia się kac, który człowiek pijący okazjonalnie przetrwa na herbatkach i zupkach, ale potrzebujący terapii przeciwalkoholowej już będzie poszukiwał kieliszka. Oprócz kaca pojawiają się objawy zespołu abstynenckiego, czyli wzmożona potliwość, drżenie rąk, czy skoki ciśnienia tętniczego. Alkoholik potrzebuje też coraz większej dawki alkoholu do upicia się.

Zaawansowana faza alkoholizmu to już nie tylko kac, ale z racji zatrucia organizmu i wyniszczenia go, pojawiają się również inne dolegliwości. Oprócz objawów fizycznych jak np.  niedowład kończyn, chorzy cierpią na lęki, bezsenność, psychozy, kłopoty z pamięcią. Pojawiają się myśli samobójcze, a chorzy tracą często kontakt ze społeczeństwem i są wyrzucani poza jego nawias. Alkoholizm to jeden z głównych powodów rozpadu rodzin, a z racji powagi uzależnienia bez przeprowadzenia terapii w ośrodku uzależnień od alkoholu, chory nie ma szans na powrót do normalnego życia.

Sprawdź również:

Jak leczy się alkoholizm?

Leczenie uzależnień od alkoholu jest trudnym, żmudnym oraz długotrwałym procesem i nie kończy się na pobycie w ośrodku leczenia uzależnień. Ponadto skuteczność terapii jest uzależniona od dobrej woli chorego,  gdyż musi on chcieć tego leczenia. Samoświadomość istnienia problemu z alkoholem oraz zaprzestanie oszukiwania się, że jest inaczej i to tylko chwilowe, jest najważniejszym etapem w kwestii podjęcia leczenia.

Gdzie można leczyć alkoholizm?Aby rozpocząć leczenie uzależnienia od alkoholu, osoba mająca z nim problem musi na początek przerwać picie, a ściślej definitywnie odstawić alkohol. Trzeba również wyeliminować objawy odstawienia trucizny i w tym celu nierzadko konieczne jest udanie się do ośrodka leczenia alkoholizmu w celu odtrucia organizmu. Często w takich wypadkach chory musi tam również spędzić pewien czas dla odzyskania podstawowej równowagi fizycznej i psychicznej, a wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Kolejnym krokiem jest zdanie sobie na trzeźwo sprawy z powagi sytuacji i istnienia problemu. Żeby w ogóle można było podjąć skuteczne leczenie, alkoholik musi przyznać przed sobą, że jest chory oraz że potrzebuje pomocy i jej chce. Dopiero wówczas może uzyskać fachową pomoc psychologów, gdyż leczenie alkoholizmu polega właśnie na psychoterapii z jednoczesnym permanentnym odstawieniem alkoholu. Praca alkoholika w trakcie leczenia polega na terapii dwunastu kroków oraz uczestnictwie w grupach wsparcia Anonimowych Alkoholików.

Takie wsparcie jest niezwykle istotne, gdyż w ośrodkach terapii uzależnień alkoholik otrzymuje jedynie pewien zasób wiedzy na temat swojej choroby. Leczenia z alkoholizmu tylko na początku odbywa się w takich ośrodkach, później trzeba wrócić do normalnego życia i radzić w nim sobie, ale już bez alkoholu. Jest to ważne dlatego, że podjęcie leczenia nie likwiduje alkoholizmu. Nie opracowano jak dotąd skutecznego środka leczącego alkoholizm definitywnie. Choroba alkoholowa nabyta raz pozostaje z alkoholikiem do końca jego dni, a jej leczenie polega na odstawieniu alkoholu do końca życia. Bardzo trudno sobie z tym poradzić bez wsparcia AA i rodziny, ale w wypadku niepodjęcia terapii alkoholik nie ma najmniejszych szans na normalne, szczęśliwe życie. Tylko terapia daje możliwość życia, w którym nie myśli się nieustannie o alkoholu.

 

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl