Skuteczne czyszczenie dywanów

Skuteczne czyszczenie dywanów

Skuteczne czyszczenie dywanów: dywany pomagają stworzyć miłą i przytulną atmosferę we wnętrzu.  Mnogość wzorów, kolorów, rozmiarów i kształtów, różnorodny przedział cenowy sprawiają, że każdy, kto lubi dywany może wybrać model, który spełni jego oczekiwania. Dywany upiększają pomieszczenie, podkreślają styl aranżacji lub wyróżniają się na tle innych elementów wyposażenia. Jednak mają jeden minus – zbierają kurz i szybko brudzą się, przez co tracą na urodzie.

Regularne odkurzanie

Panele, wszelkiego rodzaju płytki, gresy i linoleum są łatwe do utrzymania czystości, to dywan wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą zachowania czystości dywanu jest regularne odkurzanie, które przeciwdziała wnikaniu kurzu w strukturę dywanu. Klasyczne dywany odkurza się w kierunku włosia. Dywany puszyste można odkurzać pod włos. Odkurzacz z funkcją prania dywanów i wykładzin to doskonały zakup, który z pewnością ułatwia utrzymanie czystości w domu.  Taki odkurzacz sprawdza się w przypadku usuwania zabrudzeń z dywanów o długim włosiu i dywaników łazienkowych.  Dla utrzymania czystości dywanu ważne jest, aby sprzątanie było regularne.  Co prawda, trudno określić, jak często należy odkurzać, bo w każdym domu jest inaczej, ale na pewno nie można dopuścić do sytuacji, aby brud był widoczny na dywanie. Zdecydowanie częściej muszą włączyć odkurzacz osoby posiadające psa lub kota – sierść zwierzęca na pewno nie upiększa dywanu. Usuwanie sierści z włochatej powierzchni jest trudne, ale na szczęście są dostępne odkurzacze z turboszczotką, które radzą sobie doskonale z tym problemem. W przypadku plam konieczne jest pranie dywanu lub wykładziny.

Środki do prania dywanu

Użytkowanie wykładziny lub dywanu w domu wymaga profesjonalnego prania przynajmniej dwa razy w roku.  Podstawowym warunkiem komfortu mieszkania jest czystość pomieszczeń, w których spędzamy wiele godzin w ciągu dnia. Kurz i brud nie tylko niszczą wizualne piękno dywanu i uszkadzają jego strukturę, ale mogą także wywołać reakcje alergiczne wśród domowników. Dywan lub wykładzina przechowują w sobie ogromne ilości codziennego brudu, który może być uciążliwy dla alergików. Z kolei resztki jedzenia i inne odpadki organiczne to pożywka  dla roztoczy, ryzyko pojawienia się robactwa i źródło bardzo brzydkiego zapachu.  Pranie dywanów https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ i wykładzin powinno być wykonane z zastosowaniem jak najlepszych środków do czyszczenia włochatych powierzchni. Piany, proszki i płyny do prania dywanów i tapicerek skutecznie usuwają zabrudzenia pod warunkiem ścisłego przestrzegania zaleceń producenta.

Wybór środka do prania dywanów

Zakup środka do prania dywanów nie jest wbrew pozorom taki prosty.  Dywany produkowane są z różnych materiałów, a nie wszystkie produkty są odpowiednie na określone rodzaje dywanów. Przed zakupem detergentów do czyszczenia dywanów, warto zapoznać się z etykietą i składem produktu. Obojętnie czego użyjemy, aby pokonać brud z dywanów, trzeba go nałożyć równomiernie i starannie.  Jeżeli nie chcemy chemii, można próbować prać dywany i wykładziny domowymi sposobami. Większość plam udaje się wywabić z dywanu przy zastosowaniu letniej wody z sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym lub sodą. Na plamy z czerwonego wina najlepiej działa posypanie ich gęstą warstwą soli gruboziarnistej. Plamy z tłuszczu pomaga usunąć pozostawiona na całą noc warstwa talku.

Piany i proszki do czyszczenia dywanów

Jeżeli nie zadziałały metody domowe i dywan nadal odbiega wyglądem od ideału, to zalecane jest pranie dywanów i wykładzin przy użyciu pianek i specjalnych proszków. Przeznaczone są one do użytku domowego. Pianę należy równomiernie rozpylić po dywanie z odległości 50 cm, a następnie rozprowadzić szmatką lub szczotką po całym dywanie, wykonując koliste ruchy. Piankę trzeba pozostawić na miejscu przez ok 1-2 godziny, aż do całkowitego wyschnięcia, a następnie dokładnie odkurzyć.

Rodzaje szamponów do prania dywanów

Skuteczne czyszczenie dywanów
Skuteczne czyszczenie dywanów

Na rynku istnieje kilka rodzajów szamponów do prania dywanów i wykładzin, które wybiera się w zależności od planowanej metody prania. Szampony do prania mechanicznego stosuje się w przypadku prania ręcznego. Szampony do szamponowania ( specjalna metoda prania dywanów i wykładzin) i szampony do prania odkurzaczem piorącym to zupełnie różne produkty.  Przed zastosowaniem szamponu należy przygotować roztwór, mieszając preparat z wodą zgodnie z instrukcją producenta. Roztwór jest gotowy, kiedy powstanie piana – należy ją nałożyć na czyszczoną powierzchnię i wyszorować gąbką lub szczotką. Po praniu wykładzinę należy wysuszyć i dokładnie odkurzyć. Większość środków do prania dywanów i wykładzin działa na zasadzie krystalizacji, to znaczy wnika we włókna dywanu i rozpuszcza zabrudzenia. Brud zostaje „uwięziony” w kryształkach szamponu lub pianki.

Środki do prania dywanów i wykładzin usuwają dokładnie wszelkie plamy i dywan wydaje się czysty. Jednak podczas odkurzania po praniu część detergentu może pozostać we włóknach, co działa drażniąco na skórę domowników, może wywołać alergię i przyspieszyć ponowne brudzenie się dywanu.