Dom opieki dla starców - jak rozmawiać z seniorem i co gwarantuje taki ośrodek?

Dom opieki dla starców – jak rozmawiać z seniorem i co gwarantuje taki ośrodek?

Dom opieki dla starców – jak rozmawiać z seniorem i co gwarantuje taki ośrodek? Domy opieki z roku na rok zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Rośnie także liczba seniorów, którzy nie dają sobie rady sami w codziennym życiu i potrzebują pomocy. Bliscy starszych osób muszą wówczas zadecydować czy są w stanie sami opiekować się seniorem, czy może lepszym rozwiązaniem będzie dom opieki dla starców.

Taki ośrodek może być dobrym wyborem i wcale nie oznacza obniżenia jakości życia, wręcz przeciwnie. Niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla kondycji psychicznej, jak i zdrowia osoby w podeszłym wieku. Ważne jest jednak to, aby senior trafił do profesjonalnej placówki, zatrudniającej wykwalifikowaną kadrę.

W jaki sposób rozmawiać z seniorem na temat domu opieki dla starców?

Przeważnie starszym osobom ciężko jest wyobrazić sobie życie w takim ośrodku. Nowa sytuacja jest dla nich bardzo trudna i budzi spory lęk oraz niepokój. Seniorzy często mają różne wyobrażenia na temat takiej placówki, zazwyczaj niezgodne z prawdą. Miewają czarne myśli, a nawet popadają w panikę. Nieznana dla nich sytuacja może okazać się dla nich dużym szokiem, dlatego tak istotna jest spokojna rozmowa na temat domu opieki dla starców.

Obawy seniora

Dom opieki dla starców - jak rozmawiać z seniorem i co gwarantuje taki ośrodek?
Dom opieki dla starców – jak rozmawiać z seniorem i co gwarantuje taki ośrodek?

W przypadku kiedy nasza bliska osoba bardzo boi się zamieszkać w domu opieki dla starców, nie możemy na siłę przekonywać ją, iż jest to dla niej najlepsze wyjście. Senior może myśleć inaczej, w końcu zostawi swój dom, przeprowadzając się w odmienne miejsce pełne obcych dla niego ludzi. Warto na spokojnie porozmawiać z osobą starszą o jej aktualnej sytuacji i wielu problemach, z jakimi spotyka się na co dzień. Należy przede wszystkim cierpliwie wysłuchać wszelkich obaw seniora. Dobrze jest także przypomnieć starszej osobie o wydarzeniach, jakie miały miejsce w przeszłości przez brak profesjonalnej opieki. Wówczas możliwe, iż senior sam przemyśli swoją sytuację i zastanowić się nad domem opieki dla starców. Dojdzie być może samodzielnie do wniosku, iż w domu opieki będzie miał cały czas możliwość skorzystania z pomocy opiekuna czy pielęgniarki

Wspólna wizyta w domu opieki

dom opieki

Jeżeli senior nie potrafi sobie wyobrazić mieszkania w takim ośrodku i wierzy w wiele stereotypów na temat takich miejsc, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wspólna z nim wizyta w domu opieki dla starców. Zobaczy wówczas warunki, w jakim przebywają mieszkańcy, zapozna się z różnymi zajęciami, z jakich będzie mógł korzystać, a także zobaczy jaka panuje atmosfera w takim ośrodku. Istotne jest to, aby jego mieszkańcy byli zadowoleni, a personel uprzejmy i chętny do pomocy. Jeśli senior nie jest w stanie z różnych przyczyn udać się na taką wizytę, warto porównać dom opieki dla starców z sanatorium. Dzięki temu będzie mógł sobie wyobrazić, jak mniej więcej wygląda cykl całego dnia. Czasem seniorzy nie zgadzają się na przeprowadzkę do domu opieki dla starców, gdyż obawiają się odrzucenia przez rodzinę. Właśnie dlatego tak ważne jest zapewnianie bliskiego o uczuciach. Dobrze jest także zaplanować czas odwiedzin. Na początku pobytu dobrym wyjściem są dłuższe odwiedziny, dzięki którym seniorowi łatwiej byłoby się przyzwyczaić do wprowadzonych w jego życiu zmian. Należy poruszyć także ten temat, osoba starsza nie może pod żadnym pozorem czuć się odrzucona i niechciana.

Pomoc psychologa

Jeśli dalej boimy się i nie wiemy, w jaki sposób poruszyć rozmowę na temat domu opieki dla starców, pomocna może okazać się pomoc psychologa. Wskaże on nam właściwy kierunek postępowania i da wiele pomocnych wskazówek, jak postępować z osobą starszą.

Co powinien zagwarantować dom opieki dla starców?

1. Pełne bezpieczeństwo

W sytuacji, gdy osoba starsza staje się coraz mniej sprawnie fizycznie i intelektualnie, wówczas nie może on już samodzielnie funkcjonować. Pojawia się także problem bezpieczeństwa takiej osoby, wówczas dobrym wyjściem jest dom opieki dla starców. Jeżeli wybrana przez nas placówka przyjmuje także osoby z chorobami nowotworowymi, zaburzeniami świadomości czy zespołem otępiennym, musi wówczas mieć dla nich specjalnie wydzieloną strefę wzmożonej opieki. Bezpieczeństwo jest dosyć szerokim pojęciem, jednakże powinno obejmować zarówno opiekę pielęgniarską, jak i medyczną. Budynek, w którym mieszkają seniorzy, musi być także dopasowany do ich potrzeb oraz możliwości. Profesjonalny dom opieki dla starców powinien posiadać poręcze wzdłuż korytarzy, spore windy, nosze, łazienki przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Wystrój wnętrz powinien ułatwiać orientację. Powierzchnie wspólne powinny mieć monitoring, a pensjonariusze dobrze, jeśli mają na wyposażeniu sygnalizatory, dzięki którym mogą w każdej chwili wezwać pomoc.

2. Profesjonalną całodobową opiekę

Ważne jest to, aby ośrodek zapewniał całodobową opiekę pielęgniarską oraz medyczną, a także miał możliwość zorganizowania pomocy różnych specjalistów na zewnątrz. Personel powinien składać się z lekarza geriatry, opiekunek medycznych oraz specjalnie wykwalifikowanych opiekunów. W skład kadry musi także wejść psycholog, terapeuci zajęciowi, rehabilitanci i fizjoterapeuci.