Informacje, które pomogą nam kupić właściwą kosiarkę do trawy

Informacje, które pomogą nam kupić właściwą kosiarkę do trawy

Informacje, które pomogą nam kupić właściwą kosiarkę do trawy – ogromna różnorodność kosiarek do trawy dostępnych na rynku znacząco utrudnia zakup porządnego modelu dla osób nieobeznanych w tej dziedzinie. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertami różnych producentów. Oprócz tego możemy sprawdzić w Internecie uwagi i opinie innych użytkowników odnośnie do kosiarki do trawy, którą jesteśmy zainteresowani. W przypadku tego sprzętu bardzo ważny jest komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Dlatego też producenci z każdym kolejnym modelem usprawniają systemy zabezpieczeń w kosiarkach do trawy. Z uwagi na rosnącą troskę o środowisko naturalne, firmy produkujące kosiarki rywalizują między sobą w kwestii redukowania emisji spalin i hałasu ich maszyn. Inwestują w nowoczesne rozwiązania techniczne, które umożliwiają minimalizowanie obsługi wymaganej przez kosiarki do trawy. Chodzi między innymi o funkcję automatycznego ssania oraz elastyczny silnik, który samodzielnie dostosowuje wysokość obrotów w zależności od rodzaju pracy.

Co zrobić, jeśli hałas pracującej kosiarki jest dla nas zbyt uciążliwy?

Jednym z rozwiązań jest zakup specjalnych dźwiękoszczelnych nauszników, które założymy na czas koszenia. Jednakże znacznie lepszą alternatywą jest po prostu zakup modelu cechującego się cichą pracą. Pod tym względem najlepsze będą ręczne kosiarki do trawy napędzane siłą naszych mięśni. Można również zdecydować się na model elektryczny z cichą obudową. Gdy wykonane jest z tworzywa zamiast metalu, małe przedmioty wydostające się spod ostrzy kosiarki będą mniej hałaśliwe. Jeśli układ tnący ma odpowiednią konstrukcję, to może być nawet o połowę cichszy w porównaniu do tradycyjnej kosiarki do trawy. Warto zastanowić się nad modelem mulczującym, który wytwarza mniej hałasu niż urządzenie koszące trawę w sposób tradycyjny.

Wielkość trawnika to podstawowy czynnik wpływający na wybór kosiarki ogrodowej

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość naszego trawnika. Jeśli jego rozmiary nie przekraczają 100 m2, to można zdecydować się na kosiarkę ręczną. Musimy jednak być przygotowani na wysiłek fizyczny. W przeciwnym razie lepiej postawić na elektryczne kosiarki do trawy. W zależności od naszych preferencji możemy kupić model bębnowy albo rotacyjny. W przypadku większych ogrodów — o wielkości przekraczającej 300 m2 — najbardziej wydajnym wyborem są spalinowe kosiarki do trawy. Jeśli jednak zdecydujemy się na urządzenie elektryczne, będziemy musieli wyposażyć się w kilka źródeł zasilania w naszym ogrodzie. Wiąże się to więc z dodatkowymi kosztami. Gdy potrzebujemy regularnie kosić naprawdę bardzo duży teren, to warto rozważyć zainwestowanie w traktorek do koszenia trawy.

Czy kształt ogrodu ma znaczenia podczas zakupu kosiarki?

Informacje, które pomogą nam kupić właściwą kosiarkę do trawy
Informacje, które pomogą nam kupić właściwą kosiarkę do trawy

Z całą pewnością. Jeśli posiadamy duży trawnik z prostymi brzegami, rozsądniej jest kupić kosiarki do trawy do dużej szerokości roboczej. Powinny także odznaczać się dużą mocą silnika. Gdy w naszym ogrodzie rosną liczne krzewy, rabaty lub inne przeszkody do ominięcia, a jego brzegi mają nieregularny kształt, kupujemy kosiarkę do trawy cechującą się małą szerokością roboczą. Jej konstrukcja powinna także pozwalać na proste manewrowanie. Znaczenie ma również to, czy nasz trawnik jest gładki, czy też pofałdowany. Ten pierwszy wariant oznacza, że mamy o wiele większe pole do manewru, jeśli chodzi o wybór kosiarki do trawy. Możemy kupić nawet model bębnowy. Jeśli jednak podłoże jest nierówne, zmusza to nas do zaopatrzenia się w kosiarki poduszkowe lub rotacyjne. Są one konieczności również w przypadku trawników, na których leżą liczne gałązki i szyszki, które trudno zgrabić przed koszeniem. Chodzi przede wszystkim o trawniki na działkach leśnych. Gdy potrzebujemy skosić trawę rosnącą na skarpach o znacznym nachyleniu, nieocenione będą modele posiadają poduszkę powietrzną lub napęd na koła.

Co jeszcze może zaważyć przy wybieraniu kosiarki?

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często planujemy kosić nasz trawnik. Kosiarka bębnowa będzie najlepszym wyborem, jeśli zamierzamy przycinać trawę w ogrodzie kilka razy w tygodniu. Przy pomocy tego urządzenia z łatwością uzyskamy bardzo krótki i zadbany trawnik. W przeciwnym razie w zupełności wystarczy nam kosiarka rotacyjna. W przypadku elektrycznych kosiarek do trawy duże znaczenie ma rozmieszczenie źródeł zasilania w naszym ogrodzie i odległość pomiędzy nimi. Muszą zapewnić takiej kosiarce dostęp do całej powierzchni trawnika. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie właściwie zadbać o nasz ogród. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest zakup spalinowej lub akumulatorowej kosiarki do trawy. Należy oprócz tego zastanowić się, ile czasu chcemy spędzić na każdym koszeniu trawnika. Najszybciej działają kosiarki na poduszce powietrznej. Jednakże największy wpływ na szybkość kosiarki ma jej szerokość robocza. Przy szerokości pomiędzy 25 a 30 cm, ogród o powierzchni do 400 m2 da się skosić w ciągu 30 minut. Model z szerokością roboczą 30-40 cm w tym samym czasie przytnie dwa razy większy obszar. Kosiarki do trawy o szerokości 50 cm to absolutne minimum, jeśli zamierzamy kosić trawnik o powierzchni sięgającej 1000 m2.