Jak zarabiać na sprzedaży nieruchomość?

Jak zarabiać na sprzedaży nieruchomość?

Jak zarabiać na sprzedaży nieruchomość? Nieruchomości to biznes który zawsze cieszył się bardzo wysokimi stopami zwrotu, chociażby ze względu na możliwość sprzedaży z zyskiem, czy wynajem. Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość wyciągnięcia kapitału który się włożyło w nieruchomość i może być to ryzykowny biznes. W artykule skupimy się na pozytywnych i negatywnych aspektach posiadania nieruchomości pod inwestycje. 

Jakie są plusy wejścia na rynek nieruchomości z własnym biznesem

Jak zarabiać na sprzedaży nieruchomość?
Jak zarabiać na sprzedaży nieruchomość?

Do plusów na pewno możemy zaliczyć wysokie ceny sprzedaży nieruchomości i bardzo niską elastyczność cenową. Kupując nieruchomość możemy być pewni że zawsze odzyskamy chociaż w pewnej części swoje zainwestowane pieniądze nawet jeżeli inwestycja by się nie zwróciła. Ważną cechą nieruchomości jest fakt możliwości szybkiego wywindowania ceny poprzez wyremontowanie jej i późniejszą odsprzedaż. W obecnej sytuacji na rynku nieruchomości możemy również mówić o bardzo łatwej sprzedaży takiej nieruchomości bez względu na ilość innych ofert na rynku. Naturalnym plusem posiadania nieruchomości jest również możliwość jej wynajęcia i czerpania zysków pasywnych. Nieruchomości nigdy nie tracą całej swojej wartości na nieruchomościach nie można zbankrutować jeżeli nie nabyliśmy ich w kredycie. Nie można jednak mówić o braku zagrożeń.

Czytaj więcej:

Zagrożenia związane z rynkiem nieruchomości w Polsce

Zagrożeniem dla każdej osoby posiadającej nieruchomości może być szczyt tzw. “Bańki”. Mowa tutaj o przewartościowaniu nieruchomości i zbyt wysokim cenom jakie występują obecnie na rynku. Taka tendencja może być ryzykowna a co za tym idzie prowadzić do spadku wartości i szybkiej sprzedaży mieszkań przez deweloperów. Innym zagrożeniem jest branie kredytu na zakup mieszkania. Niewypłacalność osób fizycznych ze swoich zobowiązań to częsta przyczyna poważnych problemów i konieczność szukania pomocy w upadłości konsumenckiej. 

Sposoby na zarobienie na nieruchomościach

Tendencje jakie występują na rynku jeżeli mówimy o zarabianiu na nieruchomościach są różne, jednak do najpopularniejszych należy kilka z nich. Pierwszą bardzo ciekawą tendencją jest zakup mieszkań w złym stanie, remontowanie ich, oraz odsprzedaż z zyskiem. Takie działanie może dawać jednorazowo stopę zwrotu nawet na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wadą tego rozwiązania jest fakt że dużo osób je stosuje i obecnie nie ma aż tak zaniedbanych mieszkań. Inną opcją która jest znana nam Polakom od lat jest wynajem długoterminowy. Wynajem ten pozwala zachowywać płynność finansową właścicielowi a w długiej perspektywie przynosić zysk. 

Mimo wszystko sprzedaż nieruchomości cechują się największą popularnością ze wszystkich opcji zarabiania. Na sprzedaży da się wynegocjować bardzo duże stopy zwrotu ale tylko w określonych przypadkach. Wcześniej wspominaliśmy sobie o remontach zapuszczonych mieszkań, teraz możemy powiedzieć o kupowaniu w oczekiwaniu na zysk. Kupiec nieruchomości pod sprzedaż jest trochę jak spekulant, nie jest nigdy do końca pewien jak zachowa się rynek. Istnieją pewne metody na symulowanie zmian wartości gruntów. Pierwszym takim sposobem jest sprawdzenie planowanych inwestycji w miastach na których nam zależy. Zakup gruntów, budynków zanim zaczną się prace nad projektami inwestycyjnymi w miejscowościach potrafi przynieść duże zyski. Naturalny rozwój miast jest też takim rodzajem zjawiska na rynku, które pozwala zwiększyć wartość nieruchomości. Zanim zaczniemy zastanawiać się który sposób powinniśmy wybrać pomyślmy pierw o możliwych zagrożeniach.

Czy wejście w rynek nieruchomości jest proste?

Odpowiedź na to pytanie jest znana ale zmusza jednak do zastanowienia się. Oczywiście że 90% społeczeństwa nie będzie miało kapitału na zakup nieruchomości pod inwestycje. Bardzo prawdopodobne jest również że większość ludzi dysponuje wystarczającym kapitałem nie będzie chciała ryzykować w coś co jest stosunkowo niepewne. Oczywiście wszystko da się zrobić jeżeli odpowiedni ruszymy głową. Zakup nieruchomości może i wymaga kapitału ale jeśli mamy pracę etatową i jak do tej pory cieszyliśmy się dobrą zdolnością to na swoje pierwsze mieszkanie możemy wziąć hipotekę. Mieszkanie możemy wyremontować mieszkanie wynająć i w ten sposób jest ono spłacane. Inną opcją jest jego sprzedaż z odroczonym terminem przekazania mieszkania. W ten sposób sprzedajemy mieszkanie i szybko spłacić hipotekę wychodząc na tym z zyskiem. Nie są to banalne rozwiązania i trzeba się nad nimi napracować, jednak pozwalają one na zmianę swojego sposobu myślenia o biznesie. 

Podsumowanie

Sprzedaż nieruchomości nie jest najprostsza ale jest wykonalna. Każdy może z powodzeniem inwestować w nieruchomości i czerpać z tego dość duże zyski. Przed wejściem w ten rynek najlepiej czerpać dużą wiedzę z książek, Internetu i do osób będących już na tym rynku. Im więcej informacji będziemy mieli tym bardziej prawdopodobne, że ze swoim pierwszym mieszkaniem wyjdziemy z dużym zyskiem, co będzie pierwszym krokiem do prowadzenia takiej działalności w szerszej skali. 

Zobacz również: