Co powoduje uzależnienia? Uzależnienia to temat szeroki i obejmujący wiele kategorii i branż. Dla niektórych wystarczy pomoc psychologa, ale pozostałe będą potrzebować specjalistycznej pomocy ze strony osób, które są do tego odpowiednio przygotowane. Uzależnienie może spowodować czynnik, który wydaje się nam błahy i łatwy do zrozumienia. Jednak dla osoby uzależnionej jest to powód by zaniechać innych obowiązków wynikających z egzystencji oraz pracy zawodowej. Jak zatem rozpoznać uzależnienie i jaki czynnik może je powodować?
Co może powodować uzależnienia?
Uzależnienie właściwie może być spowodowane przez większość czynników, które są wokół nas. Najpopularniejsze z nich czyli alkoholizm, dopalacze, narkotyki miękkie i twarde czy nawet nadmierne używanie komputerów bądź pracoholizm przez osoby uzależnione nie są uważane za coś niewłaściwego. Właściwie każda sytuacja, która może odbiegać od normy pod względem ogólnospołecznym i jak najbardziej może być traktowana jako uzależnienie (np. uzależnienie od oglądania filmów pornograficznych czy seksu). Dlatego jeśli osoby w najbliższym środowisku mają podejrzenia wystąpienia uzależnienia u takiej osoby to na początek zaleca się obserwację zachowań, które nas niepokoją.
Państwowe lub prywatne ośrodki uzależnień to miejsce, gdzie również można pozyskać wstępne informacje na temat tego czy osoba, z którą codziennie obcujemy lub mieszkamy jest uzależniona. Dzięki temu członkowie rodziny mogą już zawczasu podjąć kroki do podjęcia leczenia przez tą osobę. Na początek wystarczy rozmowa ze specjalistą o swoich wątpliwościach oraz o krokach jakie może podjąć by pomóc osobie uzależnionej.
Jak pomóc osobie uzależnionej?
Leczenie uzależnień to proces długi i wymagający samozaparcia u osoby uzależnionej oraz ewentualnych osób współuzależnionych. Często jest bowiem tak, iż taka osoba nie dopuszcza do siebie myśli, że może być chora i uznaje swoje zachowanie oraz przyzwyczajenia za coś standardowego. Postrzeganie rzeczywistości (np. poprzez spożywanie używek lub narkotyków) może być bardzo załamane i zakłamane. Dzieje się tak ze względu na to, iż na uzależnionego wpływają substancje psychoaktywne lub czynniki zewnętrzne (np. praca), które mogą go w pewien sposób utwierdzać w swoim przekonaniu, iż jest to postepowanie właściwe i nikogo niekrzywdzące. Tu może pomóc właściwie tylko rozmowa i kulturalne “dotarcie” do takiej osoby, że powinna poddać się leczeniu psychiatrycznemu lub psychologicznemu.
Tego typu terapia dochodząca jest wskazana u osób, które wiedzą, iż sobie dadzą radę w walce z nałogiem i uzależnieniem. Dzięki rozwojowi psychiatrii oraz psychologii można do tego podejść w lżejszy sposób i zdecydowanie pobyt na odwyku stacjonarnym nie przypomina tych sprzed kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu lat. Terapia uzależnień wraz z pobytem na specjalistycznym oddziale to nie tylko zajęcia z psychiatrą, ale także obserwacja zachowawcza oraz dobranie odpowiedniej dawki leków jeśli wymaga tego typ uzależnienia jakie przechodzi pacjent. Dobre ośrodki leczenia uzależnień oferują pełną opiekę medyczną z zakresu psychiatrycznego oraz wykwalifikowany personel, który dołoży wszelkich starań by pacjenci czuli się komfortowo w miejscu, w którym odbywa się leczenie.
Terapia państwowa lub prywatna – jak to zrobić z głową?
Przede wszystkim trzeba się zastanowić na jaką terapię może udać się uzależniony. Pierwsze co powinno być określone to rodzaj uzależnienia lub zaburzenia, które może zostać zdiagnozowane jako uzależnienie. Do tego właściwie wystarczy psycholog. Dzięki rozmowie przeprowadzonej przez specjalistę od uzależnień będzie można wykluczyć wszelkie inne czynniki, które mogłyby spowodować błędną diagnozę. Jeśli jednak jesteśmy pewni, iż osoba uzależniona ma przesłanki do przeprowadzenia leczenia farmakologicznego i terapeutycznego, warto udać się do psychiatry. Będzie tu potrzebne skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który skieruje pacjenta na dalsze leczenie psychiatryczne. Ponadto do psychiatry można udać się drogą prywatną lub poprzez państwową służbę zdrowia. Specjalista ten zdecyduje czy pacjent kwalifikuje się do terapii dochodzącej i farmakologicznej czy jednak do terapii w ośrodku. Zakład leczenia uzależnień wydawać się może “hardkorowym” wyzwaniem dla wielu pacjentów, ale lekarz psychiatra i leczenie psychiatryczne również jest dla ludzi i jest taką samą specjalizacją jak inne, które są związane z medycyną.
Terapia, jeśli została już wybrana jest rzeczą trudną do przeprowadzenia. Nie wszystkie osoby chcą brać udział w jakiejkolwiek terapii, gdyż nie uważają się za osoby uzależnione. Centrum uzależnień powinno być miejscem, do którego w pierwszej kolejności powinny udać się osoby współuzależnione czyli partnerzy oraz najbliżsi jeśli nie potrafią sobie poradzić z faktem uzależnienia. Ceny takich konsultacji oraz późniejszej terapii zależą od czynnika uzależniającego oraz od tego w jakim miejscu zostanie ona przeprowadzona. Można to zrobić prywatnie lub poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia. Efekty późniejszych spotkań terapeutycznych lub podjętej farmakologii będą zależeć przede wszystkim od samych chęci uzależnionego by wyjść z nałogu.