Rehabilitacja wirówką - co to jest?

Rehabilitacja wirówką – co to jest?

Rehabilitacja wirówką – co to jest? Rehabilitacja wirówką to bardzo ciekawy zabieg związany z wodolecznictwem. Dzięki temperaturze i masażowi wykonywanemu przez wprawioną w ruch wodę można uzyskać bardzo dobre efekty. Na czym dokładnie polega rehabilitacja wirówką?

Czym jest wodolecznictwo?

Wodolecznictwo znane jest także pod nazwami akwaterapia oraz wodolecznictwo. Jako rehabilitacja medyczna była znane już w starożytności. Wiemy na pewno, że stosowano hydroterapię w Japonii, Chinach oraz Rzymie, choć należy przypuszczać, że również w innych kręgach kulturowych wykorzystywano ją do prozdrowotnych terapii. Jej dobroczynne skutki działają szczególnie korzystnie na układ krążenia i układ nerwowy, a dzięki temu wspomagają działanie całego organizmu.

Co ciekawe, ten typ rehabilitacji dotyczy nie tylko wody w stanie ciekłym. Rehabilitacja ruchowa tego typu może odbywać się także za pośrednictwem wody w stanie gazowym lub stałym – czyli na przykład za pomocą gazu lub lodu. Niezależnie od stanu skupienia wody, najważniejszymi parametrami, które musi dopasować do naszych potrzeb dobry rehabilitant, jest jej ciśnienie oraz temperatura.

Na czym polega rehabilitacja wirówką?

Rehabilitacja ortopedyczna przy pomocy wirówki odbywa się poprzez wprawienie w ruch wody o odpowiednio dobranej temperaturze. Woda taka napędzana przez odpowiedni sprzęt wiruje wokół kończyn, delikatnie masując skórę i poprawiając w ten sposób krążenie.

Gdzie można skorzystać z takiej habilitacji?

Z rehabilitacji wirówką można skorzystać praktycznie w każdym ośrodku rehabilitacyjnym lub fizjoterapeutycznym. Niekiedy jest możliwa także rehabilitacja domowa. Dzieje się tak dlatego, że do wirówki nie potrzebna jest kąpiel całego ciała. Zazwyczaj dotyczy ona jedynie kończyn dolnych. Jest wiec możliwe rozłożenie sprzętu niezbędnego do jej wykonania w domu osoby, która takiego zabiegu potrzebuje. To dobra wiadomość dla osób, dla których rehabilitacja w domu to jedyna możliwość.

Kto może korzystać z wirówki?

Dzięki temu, że masaż wirówką jest tak delikatny i ogranicza się do niewielkiej części ciała (czyli zwykle kończyn górnych lub dolnych), może go stosować właściwie każdy. Tego typu rehabilitacja nie obciąża organizmu, jest więc polecana nawet dla osób, które ze względu na choroby lub ciężki stan powypadkowy powinny oszczędzać swój organizm. Warto jest mieć jednak na uwadze pewien istotny fakt. Jak większość zabiegów rehabilitacyjnych, również fizjoterapia przy pomocy wirówki powinna być wykonywana przede wszystkim wtedy, kiedy dostaniemy takie zalecenie od lekarza.

Kiedy możemy potrzebować wirówki?

Są jednak pewne schorzenia, przy których wiemy, że tego typu rehabilitacja może być szczególnie wskazana. Należą do nich między innymi stany pourazowe kończyn górnych i dolnych. Wirówki dają również dobre wyniki przy wspomaganiu leczenia chorób reumatycznych, różnych zespołów bólowych niezależnie od pochodzenia, a także stanów po odmrożeniach. Tego typu zabiegi wskazane są także przy leczeniu żylaków i zaburzeń krążenia obwodowego.

Jak przygotować się do wirówki?

Często stając w obliczu nowego zabiegu rehabilitacyjnego możemy odczuwać stres związany z tym, że nie wiemy jak ten zabieg wygląda ani jak się do niego przygotować. Na szczęście zabiegi z wykorzystaniem wirówki są proste i nie wymagają też żadnych skomplikowanych przygotowań.

Higiena skóry

Najważniejsze jest to żeby pamiętać aby przed zabiegiem dokładnie się umyć. Szczególnie ważne jest oczyszczenie tej części ciała, która będzie poddawana rehabilitacji. Zazwyczaj będzie to kończyna górna lub dolna, a więc ręka albo noga.

Zdrowie skóry

Co istotne, przystępując do zabiegu musimy zwrócić także uwagę, by skóra nie była w żaden sposób naruszona. Niewskazane jest aby były na niej jakiekolwiek skaleczenia, zadrapania, a nawet wypryski.

Ozdoby

Inną ważną sprawą jest to, by nie nakładać na skórę przed zabiegiem żadnych specyfików. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkie maści, kremy czy balsamy. Przed zabiegiem należy także usunąć z kończyny wszelkie ozdoby, w tym biżuterię – miedzy innymi bransoletki, obrączki i pierścionki.

Ubiór

Do zabiegu przy pomocy wirówki nie musimy się rozbierać. Masowana będzie tylko niewielka część ciała, a zatem nie jest to konieczne. Nie musimy także przebierać się w kostium kąpielowy czy kąpielówki. Wystarczy, że założymy ubranie, które umożliwi odsłonięcie rehabilitowanej kończyny. Mogą być to więc spodnie z krótkimi nogawkami, bluzki na ramiączkach lub koszulki z krótkimi rękawami.

Akcesoria

Mimo że specjalny strój nie jest potrzebny, to jednak są pewne rzeczy, w które musimy się zaopatrzyć wybierając się na rehabilitację wirówką. Przede wszystkim jest to własny ręcznik kąpielowy, który należy wziąć ze sobą aby osuszyć kończynę po odbyciu zabiegu. Należy także mieć na uwadze to, że rehabilitacja wirówką zazwyczaj odbywa się w pomieszczeniu, do którego wchodzimy w obuwiu zmiennym. Należy wziąć więc ze sobą czyste klapki. Najczęściej niedozwolone jest wchodzenie do takich pomieszczeń na boso, co zresztą mogłoby być bardzo niebezpieczne. Podobnie jak na basenach i w szatniach, istniałoby w takim wypadku ryzyko przenoszenia się grzybicy stóp między odwiedzającymi pomieszczenie osobami.

Spondylus rehabilitacja Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
www.spondylus-rehabilitacja.pl