Ozonowanie pojazdów - co powinniśmy wiedzieć?

Ozonowanie pojazdów – co powinniśmy wiedzieć?

Ozonowanie pojazdów – co powinniśmy wiedzieć? W obecnych czasach warto jest raz na jakiś czas, dezynfekować pomieszczenia, przedmioty oraz pojazdy. Uchroni to nas przed bakteriami, wirusami i pyłkami. Jednym ze sposobów na skuteczną dezynfekcję samochodu jest ozonowanie. Przyjrzyjmy się, na czym ono polega.

Co to jest ozon?

Do niedawna ozonowanie nie było dostępne dla indywidualnych klientów. Stosowane było w określonych branżach, np. budowlanej, hotelarskiej, medycznej (do dezynfekcji karetek pogotowia, sal szpitalnych) czy też spożywczej. Dziś bez większego problemu ozonowanie pojazdów jest dostępne niemal dla każdego. Ozon jest to gaz, który składa się z trzech atomów tlenu. Występuje w sposób naturalny w przyrodzie, np. w atmosferze, lecz w przypadku ozonowania wnętrza pojazdu pozyskiwany jest z wykorzystaniem specjalistycznych generatorów. Zastosowanie jego odpowiedniej dawki przyczynia się do całkowitego rozkładu komórek bakteryjnych, a to wszystko dzięki jego właściwościom utleniającym. Bazując na tych właściwościach, ekspertom udało się opracować technologię, dzięki której możliwe jest usunięcie z powietrza mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia.

Jakie efekty daje ozonowanie?

Dzięki swoim właściwościom utleniającym, ozon to idealne narzędzie służące do likwidacji grzybów, roztoczy, pleśni, pyłków, drobnoustrojów, wirusów oraz nieprzyjemnych zapachów, nawet takich jak zapach rozpuszczalnika lub farb. Jak wiadomo, ciężko wymienione wyżej czynniki wyeliminować za pomocą innych metod, gdyż nawet regularne czyszczenie i sprzątanie okazuje się niewystarczające. To z kolei może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Elementy te w kontakcie z ozonem są skutecznie usuwanie albo dezaktywowane jest ich szkodliwe działanie. Ozonowanie pojazdów oraz pomieszczeń może pomóc osobom, które zmagają się z alergiami na różne czynniki. Pomocne jest przy usunięciu nieprzyjemnych zapachów, np. dymu papierosowego z naszego auta. W rezultacie wnętrze pozostaje zdezynfekowane i mamy pewność, że oddychamy czystym i świeżym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń. Warto mieć na uwadze, że, mimo iż ozon nie będzie dla nas szkodliwy w większości przypadków oraz stężeń, jednak warto korzystać z tej usługi w zaufanym serwisie. Niewłaściwie użytkowanie lub niskobudżetowy sprzęt mogą spowodować pewne szkody, np. odbarwienie niektórych elementów wnętrza.

Proces ozonowania

Ozonowanie pojazdów - co powinniśmy wiedzieć?
Ozonowanie pojazdów – co powinniśmy wiedzieć?

Cały proces zaczyna się wstępnym oczyszczeniem wnętrza auta, zwłaszcza wtedy, gdy naszym celem jest usunięcie nieprzyjemnego zapachu, a jego źródło cały czas znajduje się w samochodzie. Po tym zabiegu, na fotel pasażera lub dywanik przed fotelem umieszczane jest specjalne urządzenie, czyli generator ozonu. Czasami pozostaje on poza pojazdem, a do wnętrza przez otwarte okno bądź uchylone drzwi, wprowadzony jest odpowiedni przewód. Niezależnie od sposobu, po tych czynnościach odbywa się właściwe ozonowanie pojazdu. W samochodzie ustawiony jest zamknięty obieg powietrza, włączone są wentylatory, a urządzenie rozpoczyna swoją pracę, czyli generowanie ozonu. Gdy proces jest zakończony, we wnętrzu nie pozostają żadne ślady jego wykonania. Cały proces trwa około godziny, czasem potrzeba nawet krótszego czasu, by był skuteczny. Doświadczona firma na pewno będzie wiedziała, w jaki sposób dopasować parametry generatora oraz ile powinien trwać cały zabieg.

Co powinniśmy zrobić po ozonowaniu?

Wchodząc do samochodu, który był świeżo ozonowany, początkowo będziemy czuć charakterystyczny zapach. Jak się okazuje, nie jest to zapach ozonu, lecz produktów ubocznych, które są wytwarzane w trakcie generowania ozonu. Zapach znika samoistnie po pewnym czasie, jednak możemy to przyspieszyć. Warto wybrać się na krótką przejażdżkę przy otwartej szybie lub też zostawić auto na kilka godzin z otwartymi szybami. Produkty uboczne, powstałe w wyniku ozonowania, gromadzą się przede wszystkim na tapicerce, którą należy przetrzeć za pomocą wilgotnej szmatki, oraz na dywanikach, które warto odkurzyć. Pomocne może się okazać przetarcie elementów plastikowych oraz kokpitu.

Ozonowanie pojazdów – jak często?

Zaleca się, by ozonowanie odbywało się przynajmniej raz na rok. Możemy w ten sposób poprawić komfort swojej jazdy oraz nasze samopoczucie. Czy można ten proces powtarzać częściej? W związku z obecną sytuacją -zdecydowanie tak. Jak często, zależy to od sposobu użytkowania samochodu oraz warunków, w jakich to się odbywa. Jeśli często podróżujemy z naszymi czworonożnymi pupilami bądź palimy w aucie, zalecane jest regularne ozonowanie.

Czy warto decydować się na ozonowanie?

W obecnych warunkach powinna być to jedna z niezbędnych czynności. Dezynfekcja jest bardzo ważna, niezależnie od sytuacji. Gromadzące się drobnoustroje, kurz czy pyłki mogą wywoływać różne choroby oraz obniżać komfort podróżowania, osłabiając nasze ogólne samopoczucie. Nieprzyjemne zapachy mogą również pozbawić nas radości z podróżowania naszym samochodem. Ozonowanie pojazdu nie jest zbyt pracochłonnym oraz kosztownym zabiegiem, dlatego zdecydowanie warto jest z niego korzystać.