Czy przeszczep włosów jest idealnym sposobem na pokonanie łysienia?

Czy przeszczep włosów jest idealnym sposobem na pokonanie łysienia?

Czy przeszczep włosów jest idealnym sposobem na pokonanie łysienia? Łysienie jeszcze do niedawna było uważane za naturalny proces, który spotyka niemal każdego mężczyznę, a w związku z tą właśnie “naturalnością” nie jest możliwe ani powstrzymanie go, ani też chociażby przeciwdziałanie mu. Dzisiejsza medycyna estetyczna zapewnia jednak jedno rozwiązanie, które pozwala skutecznie pozbyć się łysiny – w dodatku na zawsze. To rozwiązanie stanowi przeszczep włosów. Ale czy tak naprawdę jego skuteczność jest tak wysoka? A może to tylko opowieści mające na celu zainteresowanie nas jego ofertą?

Dlaczego tracimy włosy?

Główną przyczyną utraty owłosienia jest obecność testosteronu – hormonu zwanego również “hormonem męskości”, bo obecnego przede wszystkim u mężczyzn. To właśnie dlatego problem związany z łysieniem dotyka przede wszystkim przedstawicieli tej płci. Testosteron, produkowany w większych ilościach po osiągnięciu określonego wieku, zachodzi w reakcję z enzymami znajdującymi się w ciele – to z kolei powoduje zniszczenie mieszków włosowych. Zazwyczaj jednak nie obejmuje to włosów znajdujących się na potylicy, które są nader odporne na jego działanie. To właśnie z tego powodu potylica jest właśnie głównym miejscem, z którego pobiera się materiał do przeszczepu.

Testosteron nie jest jedynym winowajcą związanym z łysieniem – coraz częściej mówi się o tym, jak stres, zły tryb życia, nieprawidłowe odżywianie oraz chociażby złe dbanie o skóry głowy wpływają na stan owłosienia skóry na głowie.

Jakie mamy opcje, jeżeli chodzi o przeszczep włosów?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się i przeszczep włosów to zabieg, którego na pewno będziemy chcieli się podjąć, musimy zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele sposobów na jego wykonanie. Choć każdy z nich jest bardzo skuteczny, różnią się między sobą naturalnie techniką podchodzenia do pobierania włosów czy wszczepiania ich w miejsce docelowe. Wybór techniki nie zawsze jest dobrowolny, a często warunkowany jest przez rodzaj łysienia, jaki nas dotyczy czy też przyczyny jego powstania w naszym konkretnym przypadku. Właśnie dlatego wizyta u lekarza przed przystąpieniem do przeszczepu jest konieczna, nie tylko celem ustalenia nowej linii włosów, ale i po prostu w celu wybrania techniki, która w naszym przypadku okaże się najbardziej efektywna.

Jedną z najpopularniejszych metod na przeszczep włosów jest FUE, które polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych, najczęściej właśnie ze wspomnianej przez nas wcześniej potylicy, a następnie – również pojedynczo – transportowania ich w miejsce docelowe. Wszystko to jest wykonywane ręcznie, dlatego też kosztuje najwięcej pieniędzy i czasu. Nowocześniejszą wersją tego zabiegu jest tak zwany SAFER, którego założenia są identyczne, ale działanie wspomagane jest urządzeniem do pobierania ciśnieniowego, a następnie sprzętem do transportu pneumatycznego. Metody te dają stuprocentową skuteczność oraz zapewniają bardzo niskie prawdopodobieństwo uszkodzenia mieszków włosowych.

Jedną z popularniejszych, ale wybieranych tylko z konieczności metody jest BHT, znane również jako Body Hair Transplant – jak samo rozszyfrowanie skrótu może sugerować, polega ono na pobranie mieszków włosowych z miejsc innych niż potylica. Najczęściej mowa tutaj o klatce piersiowej, jednak równie częsty wybór stanowi broda (ze względu na podobną strukturę włosa) czy też pachy. Włos przeszczepiony na głowę z innej części ciała ma dokładnie taką strukturę, jak ten znajdujący się w miejscu “dawczym”. Ta niestety znacznie odbiega od naturalnego wyglądu włosów na głowie.

Ile nas on wyniesie i co ile będziemy musieli powtarzać zabieg?

Czy przeszczep włosów jest idealnym sposobem na pokonanie łysienia?
Czy przeszczep włosów jest idealnym sposobem na pokonanie łysienia?

Koszt jednorazowego zabiegu, jakim jest przeszczep włosów oscyluje w granicach od tysiąca do dziesięciu tysięcy złotych – podobnie zresztą, jak większość działań w obrębie medycyny estetycznej. W tym przypadku decydujący wpływ na to, jak kształtuje się ostateczna cena ma to, jak zaawansowane jest łysienie w naszym konkretnym przypadku. Oczywistym jest, że więcej będzie nas kosztować pokrycie łysiny obejmującej niemal całą głowę, aniżeli pozbycie się zakoli. Czynnikami kształtującymi cenę okazują się być również wybór kliniki, w której dokonamy zabiegu, a także techniki, za pośrednictwem której zostanie on przeprowadzony.

W większości przypadków działań związanych z przeszczepem nie będziemy musieli powtarzać – przeszczepione z potylicy włosy zazwyczaj przyjmują się na zawsze (to nie żart!), w związku z tym tego typu przeszczep włosów uważany jest nie tylko za najskuteczniejszy, ale i najbardziej trwały. Inaczej ma się sytuacja w przypadku metody BHT, która jako “dawcę” wybiera sobie włosy z innej niż głowa części ciała. Wtedy zachowują się one tak, jak prawdziwe włosy, mają tendencję do naturalnego wypadania.

Podsumowanie

Decydując się na przeszczep włosów możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że przyjmie się on u nas i zagwarantuje nam owłosienie, którego nam brakowało. Sam zabieg jest bezbolesny (odbywa się przy miejscowym znieczuleniu), szybki i nieinwazyjny. Nie wymaga również żadnej rekonwalescencji i tuż po jego przejściu możemy wrócić do codziennego życia.