Dlaczego warto jeździć konno?

Dlaczego warto jeździć konno?

Dlaczego warto jeździć konno? Miłośników jazdy konnej w naszym kraju nie brakuje. Przekonują oni, że jest to najlepszy sport dla każdego, który pozwala spędzać długie godziny na świeżym powietrzu. Większość osób, które rozpoczynają swoją przygodę z hippiką już nie wyobrażają sobie swojego życia bez obecności koni. W jednych te piękne zwierzęta budzą strach a w innych ogromną miłość. Największe chęci do jazdy konnej zawsze wykazują dzieci, które kochają konie i chcą być z nimi jak najdłużej.

Doskonały sport dla każdego

Przygodę z jazdą konną może zacząć każdy. Wystarczy wybrać się do pobliskiej stadniny koni oferującej takie usługi. Na początku też nie musimy kupować niczego w sklepie jeździeckim. Wszystko, co konieczne do jazdy dostaniemy. Bardzo szybko połkniemy bakcyla, gdyż jazda konna poprzez obcowanie ze zwierzęciem zwyczajnie poprawia samopoczucie. Poczujemy się zrelaksowani i pozytywnie nastawieni do życia. W hippice nie ma żadnych norm wiekowych, każdy w umiarkowanym stopniu sprawny fizycznie jest w stanie jeździć konno. Wszystkie czynności, które wykonujemy przy opiece nad końmi jak i sama jazda nie są jakimś ekstremalnym wysiłkiem (oczywiście dotyczy to hobbystycznego uprawiania tego sportu), a to bardzo dobrze wpływa na serce. Ono lubi wysiłek, ale umiarkowany i rozłożony w czasie.

Osoby jeżdżące konno mają doskonale rozwiniętą koordynację ruchową i napięcie mięśniowe. Dlatego tak cenny jest to sport dla osób w każdym wieku. Również osoby niepełnosprawne lub niedowidzące mogą czerpać z tych korzyści. Nauka prawidłowej koordynacji ruchowej pozwala na łatwiejsze poruszanie się w życiu codziennym. Jazda konna jest również bardzo dobra dla osób, które chcą zadbać o swoją sprawność fizyczną i prawidłową postawę. W trakcie jazdy najmocniej kształtują się mięśnie ud i łydek, ale także ćwiczymy prawidłową postawę kręgosłupa. Hippika wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, które wspomagają w trzymaniu prosto sylwetki nasz kręgosłup. Efekty tego sportu przydałyby się każdemu, gdyż wiele osób ma problemy z krzywym i bolącym kręgosłupem. Jeśli jeździectwo stanie się naszą pasją to będziemy musieli zakupić w sklepie jeździeckim ubrania i buty przystosowane do uprawiania tego sportu.

Jazda konna na zdrowie

Hippika bardzo pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Już samo długie przebywanie na świeżym powietrzu sprawia, że poprawia się zdecydowanie nasz układ odpornościowy a nasz mózg idealnie się dotlenia i jest gotowy do długiej pracy. Bardzo ważne przy uprawianiu tego sportu jest zadbanie o odpowiednie akcesoria, które dostaniemy w sklepie jeździeckim. Pozwoli nam to na cieszenie się tylko pozytywnymi aspektami jazdy konnej. W trakcie uprawiania tego sportu wydziela się w nas endorfina, która nazywana jest hormonem szczęścia. A poczucie szczęście sprzyja również naszemu zdrowiu i odpowiedniej regeneracji organizmu. Jazda konna oczywiście jak każdy sport pomaga nam schudnąć i wyszczuplić sylwetkę. W czasie godzinnej jazdy jesteśmy w stanie spalić około 500 kalorii. Dodatkowe spalamy w trakcie oporządzania koni- sprzątanie stajni czy czyszczenie koni to również znaczny wysiłek.

Jazda konna ma również zbawienny wpływ na prawidłowe działanie układu pokarmowego, a dzisiaj co druga osoba skarży się jakieś dolegliwości żołądkowe. Uprawianie tego sportu wpływa bardzo dobrze na ukrwienie naszego organizmu i lepszą pracę wątroby, której na co dzień nie oszczędzamy przez śmieciowe jedzenie i używki. Stałe ściśnięcie narządów odpowiedzialnych za trawienie jest dużym problemem osób jeżdżących na wózkach, dlatego ten sport jest też idealny dla nich. Ważne, żeby ten sport naprawdę wpływał na nasze zdrowie pozytywnie musimy zadbać o odpowiedni strój i ochronę całego ciała. Specjalistyczny sklep jeździecki pomoże nam w wyborze wszystkich odpowiednich akcesoriów.

Jazda konna od najmłodszych lat

Dlaczego warto jeździć konno?
Dlaczego warto jeździć konno?

Jeździectwo jest idealnym sportem dla najmłodszych. Dzieciaki bardzo szybko zakochują się w koniach i ta miłość często zostaje z nimi na długie lata. Jazda konna nie należy niestety do najtańszych sportów, ale największy wydatek czeka nas na początku, kiedy to trzeba kupić ubranie i buty. Sklep jeździecki ma w swojej ofercie asortyment różnych firm specjalizujących się w produkcji akcesoriów dla pasjonatów tego sportu. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze dziecko będzie bezpieczne. Oczywiście wypadki się zdarzają, ale ich skutki można znacznie zminimalizować.

Dzieci dzięki jeździectwu uczą się empatii i miłości do zwierząt. Na zajęciach w stadninie nie tylko jeżdżą konno, ale także muszą zadbać o zwierzęta. Dają im jeść, czyszczą je a nawet sprzątają boksy. Nasze pociechy uczą się także odpowiedzialności za swoje zwierzę. Co ważne, w innych sportach każdy odpowiada za siebie i swoje wyniki, tutaj musimy zbudować silną więź z koniem, by móc pokonywać przeszkody czy ścigać się. Musimy się przygotować, że jak tylko dziecko zapała miłością do koni to w stajniach będzie spędzać każdą wolną chwilę a nasz dom powoli będzie się zapełniał wizerunkami koni i podkowami na szczęście.