Jak wygląda kremacja zwierząt?

Jak wygląda kremacja zwierząt?

Jak wygląda kremacja zwierząt? W dzisiejszych czasach coraz częściej zwierzęta traktowane są jak członkowie rodziny. W przypadku ich śmierci cierpimy tak, jakbyśmy stracili naszych najbliższych. Dlatego też wielu osobom zależy na godnym pochówku. Jednym z rozwiązań jest kremacja zwierząt, która ostatnio cieszy się coraz większą popularnością.

Kremacja, pochówek czy utylizacja – co jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem? Czym różni się kremacja od utylizacji? W jaki sposób postępować po śmierci pupila? W jaki sposób postępować z prochami naszego czworonoga? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Kremacja, pochówek czy utylizacja – co jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem?

krematorium dla zwierząt ŁódźKiedy słyszymy słowo “utylizacja”, z pewnością kojarzy nam się to negatywnie. Jeszcze kilkanaście lat temu był to jedyny legalny sposób, by postępować godnie ze zwłokami naszego pupila. Właściciele pozostawiali ciało w specjalnie przystosowanej przychodni weterynaryjnej, natomiast właściciele uiszczali odpowiednią zapłatę, która zależna była od wagi zwierzęcia. W praktyce właściciele nie wiedzieli, co dokładnie działo się ze zwłokami. Nie było wówczas specjalnych cmentarzy dla zwierząt, natomiast pochówek na terenie ogródka nie był legalny. Co godne podkreślenia, ta ostatnia praktyka nadal zakazana jest przez prawo. Poza tym dla wielu byłoby to rozwiązanie niezgodne z sumieniem. W końcu zakopując pupila nigdy nie mamy pewności, że zwłoki nie zostaną zjedzone lub poszarpane przez dzikie zwierzęta. Nasze prawo stanowi, że zwierzę po śmierci nie jest ukochanym pupilem. Ciało staje się odpadem, dlatego też konieczne jest jego zutylizowanie, podobnie jak w przypadku innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Zwierzęta po pewnym czasie stają się niebezpiecznym biologicznym odpadem. W takim przypadku godnym uwagi rozwiązaniem jest kremacja zwierzęcia.

Czym różni się kremacja od utylizacji?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, czym różni się powszechnie znana kremacja od utylizacja. Dzięki temu, że coraz częściej powstają cmentarze i krematoria, właściciele zmarłych czworonogów nie muszą martwić się o to, w jaki sposób postępować po śmierci pupila. W praktyce niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, na czym dokładnie polega kremacja, a także czym różnic się od utylizacji. Zostawiając ciało u weterynarza godzimy się na drugą możliwość. Szczątki odbierane są przez specjalną firmę. Razem z innymi zwierzętami zawożone są do specjalnego zakładu, który zajmuje się niszczeniem groźnych opadów biologicznych. Kremacja zwierząt to sposób na to, aby w sposób godnie potraktować ciało. Wówczas mamy pewność, że nikt nie rzuca szczątkami, nie są mieszane z innymi odpadami. W krematorium ciało traktowane jest z dużym szacunkiem, natomiast proces kremacji odbywa się w komorach podobnych do tych, gdzie spopielane są również szczątki ludzkie. 

Sprawdź koniecznie:

W jaki sposób postępować po śmierci pupila?

Jak wygląda kremacja zwierząt?
Jak wygląda kremacja zwierząt?

Kiedy zwierzę jeszcze żyje, jednakże jego wiek jest sędziwy, wiele osób zastanawia się, co będzie musiała zrobić z ciałem, gdy przyjaciel umrze. W czasie żałoby należy myśleć trzeźwo, racjonalnie. Aby zminimalizować liczbę formalności, warto zdecydować się na profesjonalne zakłady zajmujące się kremacją. Są one w stanie odciążyć nas nawet w kwestii transportu, który to w niektórych przypadkach z różnych przyczyn jest problematyczny. Zakład zdejmie z nas część obowiązków. Osoby pracujące w takim miejscu wytłumaczą nam wszelkie kwestie, otoczą nas swoją opieką w tym trudnym czasie. Kremacja zwierzęcia to z pewnością trudna kwestia, głównie ze względu na duże przywiązanie. Jednak korzystając z pomocy innych możemy przejść przez ten proces zdecydowanie szybciej. W praktyce wystarczy skontaktować się z krematorium. Specjaliści zaoferują nam własne usług, pracownicy umówią się na odbiór zmarłego ciała. Kiedy już termin kremacji zostanie ustalony, wówczas pozostaje nam czekać. W razie potrzeby będziemy o wszystkim informowani telefonicznie. 

W jaki sposób postępować z prochami naszego czworonoga?

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kremacja to temat relatywnie nowy. Warto jednak rozważyć takie rozwiązanie, kiedy jesteśmy silnie przywiązani do naszego przyjaciela. W tym miejscu nie w sposób nie wspomnieć o tym, że spopielone szczątki mogą być przechowywane w specjalnych urnach. Alternatywnym rozwiązaniem jest rozsypanie ich na wolnym powietrzu. Takie czynności zezwalane są na podstawie polskiego prawa. Niektórzy opiekunowie bardzo przywiązują uwagę do elementu pożegnania, a każdy powinien to uszanować. Inni natomiast wolą zachować przy sobie cząstki zwierzęcia. Część osób decyduje się na zbiorową kremację zwierząt. Dzięki temu nie ma możliwości zabierania ze sobą prochów. Cały proces polega na tym, że jednocześnie spopiela się kilka zwierzaków – wszystko odbywa się w jednej komorze kremacyjnej. Każde zwierzę jest oczywiście traktowane z dużym szacunkiem, a także ponadprzeciętną godnością.