Jak kupić dobrą trampolinę do ogrodu?

Jak kupić dobrą trampolinę do ogrodu?

Jak kupić dobrą trampolinę do ogrodu? Zakup trampoliny do ogrodu jest ciekawym pomysłem, jeśli chcemy zapewnić swoim dzieciom ciekawą formę spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dzieci muszą mieć zapewnioną aktywność fizyczną i rozrywkę. Trampoliny to urządzenia, które łączą w sobie te dwie cechy. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać podczas kupowania trampoliny do ogrodu. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto w najbliższym czasie chciałby kupić trampolinę. 

Moda na trampoliny trwa

Od kilku lat trampoliny w polskich ogrodach pojawiają się coraz częściej. Ta moda przyszła do Polski ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej. Budowa basenu bądź jakakolwiek inna inwestycja tego typu jest bardzo dużym, kłopotliwym przedsięwzięciem. Trampoliny wyróżnia to, iż można postawić je w bardzo krótkim czasie, a ich eksploatacja nie przysparza żadnych problemów ani dodatkowych kosztów. Proste trampoliny można w chwili obecnej zakupić nawet za kilkaset złotych. Z kolei na zimę wystarczy zebrać wszystkie elementy trampoliny oraz schować je na strychu bądź w garażu.

Trampoliny zapewniają doskonałą rozrywkę połączoną z aktywnością fizyczną nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich członków rodziny. Zamiast przesiadywać na kanapie przed telewizorem z pilotem w ręku, o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakupienie trampoliny oraz spędzenie czasu ze swoimi najbliższymi w sposób aktywny. Wiele osób ma jednak problem podczas kupowania trampoliny, ponieważ nie wie, na jakie szczegóły należy zwracać największą uwagę. Oto porady i wskazówki, o których zawsze należy pamiętać przy zakupie trampoliny.

Po pierwsze: obciążenie trampoliny

Najważniejszym elementem, o którym zawsze należy pamiętać podczas kupowania trampoliny, jest jej maksymalne obciążenie. Jest to bardzo ważny parametr, którego nie wolno lekceważyć. Wpływa on zarówno na jakość zabawy, sprężystość trampoliny, ale w szczególności przede wszystkim na poziom bezpieczeństwa jej użytkowników. Jeśli trampolina jest przeciążona, to może się zerwać. Taka sytuacja może grozić upadkiem z bardzo dużej wysokości, co w konsekwencji może powodować poważny uszczerbek na zdrowiu.

Maksymalne obciążenie trampoliny uzależnione jest przede wszystkim od jakości materiałów, które zostały użyte do jej produkcji. W trakcie wybierania najlepszej trampoliny do naszego ogrodu musimy zastanowić się nad tym, jaka ilość osób będzie w jednej chwili korzystała z tego sprzętu. Im liczba osób jest większa, tym ten parametr powinien również rosnąć. W przypadku, gdy tylko jedno dziecko będzie korzystało z trampoliny, maksymalne obciążenie w wysokości około 100 kilogramów w zupełności wystarczy. Z kolei, gdy zamierzamy, aby z trampoliny jednocześnie korzystały dwie bądź trzy osoby, wtedy maksymalne obciążenie powinno wynosić 150 kilogramów.

Zalecamy, aby zaopatrywać się w modele wyposażone w pewien zapas, ponieważ w ten sposób wzrasta poziom naszego bezpieczeństwa. Oprócz tego, nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdą do nas znajomi ze swoimi dziećmi. Zabawa wszystkich dzieci na jednej trampolinie będzie możliwa tylko wtedy, gdy urządzenie będzie miało odpowiednie obciążenie maksymalne. Właśnie dlatego zakup trampoliny z dobrze dobranym obciążeniem jest tak istotny.

Średnica trampoliny

Wiele osób ma tendencję do decydowanie się na zakup trampolin w opcjach skrajnych. Osoby mające niewielkie ogrody chcą najczęściej w maksymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń i decydują się na zakup zbyt dużych modeli, które w konsekwencje zajmują praktycznie całą przestrzeń ogrodu. Z kolei inne osoby często kupują tak małe trampoliny, że w jednej chwili może na niej skakać tylko jedna osoba. To prowadzi potem do konfliktów.

Rozmiar trampoliny trzeba wybierać w sposób bardzo rozsądny. Trzeba postępować tak jak w przypadku obciążenia maksymalnego, czyli kierować się potrzebami oraz możliwościami. Zapas miejsca jest bardzo ważny, jednak nie warto kupować wielkiej trampoliny tylko dla jednego dziecka. Lepiej kupić model o średnicy, która będzie dobrze komponowała się z rozmiarem naszego ogrodu. Przy wybieraniu średnicy trzeba szczególną uwagę zwracać na liczbę osób, które jednocześnie będą korzystały z trampoliny.

Siatka zabezpieczająca

Jak kupić dobrą trampolinę do ogrodu?
Jak kupić dobrą trampolinę do ogrodu?

Następny element decydujący o bezpieczeństwie użytkowników trampoliny to siatka zabezpieczająca. Powinna ona znajdować się na każdej trampolinie. W sytuacji, gdy należąca do nas trampolina nie posiada siatki zabezpieczającej, należy ją dokupić. Siatka zabezpieczająca ma za zadanie chronić użytkownika przed wypadnięciem z trampoliny oraz przed upadkiem na ziemię w trakcie skakania. Należy mieć świadomość tego, iż upadek przy odbiciu z trampoliny może być bardzo bolesny i skończyć się złamaniem lub w niektórych przypadkach nawet kalectwem.

W chwili obecnej istnieją dwa rodzaje siatek zabezpieczających – wewnętrzne i zewnętrzne. Siatka zewnętrzna chroni tylko przed wypadnięciem osoby skaczącej poza obrys trampoliny, zaś siatka wewnętrzna może dodatkowo ochronić nas przed uderzeniem w stelaż bądź wpadnięciem między sprężyny.