Płytki z wzorem imitującym drewno. Jak układać je prawidłowo ?

Płytki z wzorem imitującym drewno. Jak układać je prawidłowo?

Płytki z wzorem imitującym drewno. Jak układać je prawidłowo? Przyroda to niewyczerpane źródło inspiracji dla artystów, projektantów mody czy architektów wnętrz. Od paru lat widać, że szczególnie w tym ostatnim przypadku, trendy związane z naturą coraz śmielej wkraczają do naszych mieszkań i domów. Do dekoracji pomieszczeń najchętniej wykorzystywane są kamień i drewno. Jednak zakup naturalnych materiałów wykończeniowych to spory wydatek, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Nie powinno więc dziwić, że wiele osób decyduje się na na tańsze zamienniki. Jednym z nich są płytki drewnopodobne.

Płytki z wzorami drewnopodobnymi – gdzie znają zastosowanie?

Płytki imitujące drewno świetnie nadają się do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu i domu. Najczęściej można je spotkać w salonach, kuchniach czy łazienkach, układane zarówno na podłodze, jak i na ścianach.

Płytki z wzorem imitującym drewno. Jak układać je prawidłowo ?
Płytki z wzorem imitującym drewno. Jak układać je prawidłowo?

Salon to szczególne miejsce w każdym domu. Rankiem to domowe biuro, po południu miejsce rodzinnych obiadów, a wieczorami centrum spotkań z przyjaciółmi. Dlatego też podłogi i ściany w tym pomieszczeniu muszą spełniać bardzo wyśrubowane kryteria. Powinny łączyć w sobie walory estetyczne z wysoką wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia i zarysowania. Płytki podłogowe drewnopodobne będą w takim przypadku idealnym wyborem. Ich ciepłe, naturalne kolory będą stanowiły doskonałe tło do każdego rodzaju mebli w salonie. W przypadku niespodziewanych zabrudzeń czy plam wystarczy je tylko przetrzeć czystą wodą.

Drewnopodobne wzory sprawdzają się również łazienkach czy kuchniach jako płytki ścienne i płytki podłogowe. Kafle, dzięki swojej zwartej strukturze, nie chłoną wilgoci a nadmiar wody gromadzi się tylko na ich powierzchni. W przypadku awarii pralki czy zmywarki, wystarczy rozlaną wodę tylko posprzątać.

O czym należy pamiętać wybierając płytki z wzorem drewnopodobnym ? Rady ekspertów.

Płytki z drewnopodobnymi wzorami dostępne są w różnych rozmiarach. Najbardziej popularne to 15×60 cm oraz 20×60 cm. Rzadziej spotykane są płytki o większych rozmiarach, gdyż ich układanie jest trudne ze względu na nieregularne wzornictwo i dlatego nie cieszą się dużym zainteresowaniem klientów.

Zanim wybierzemy się do sklepu po wybrane kafle, należy dokładnie wymierzyć powierzchnię, którą chcemy ozdobić. Specjaliści glazurnicy przypominają również o tym, aby pamiętać o dokupieniu dodatkowych płytek. Powinno ich być około 10% więcej, ponieważ mniej więcej tyle ulega zniszczeniu podczas prac glazurniczych.

Płytki ceramiczne z dekorem przypominającym drewno najczęściej układa się na tak zwaną mijankę. Oznacza to przesunięcie jednego rzędu płytek względem poprzednich. Jeżeli pomieszczenie jest wystarczająco duże, można układać kafle drewnopodobne w stylu jodełkowym. Eksperci przyznają, że inne wzory, w przypadku płytek ceramicznych o drewnopodobnych wzorach, są rzadko stosowane i nie wyglądają już tak atrakcyjnie.

Etapy układania płytek imitujących drewno

Płytki ceramiczne drewnopodobne układa się w identyczny sposób jak każe inne płytki. Jedyną różnicą jest to, że zaleca się układanie ich z przesunięciem w stosunku do płytki sąsiadującej. Przesunięcie powinno wynosić około 1/3 długości.

Podstawą w układaniu płytek jest przygotowanie podłoża. Aby płytki przylegały prawidłowo, trzeba rozpocząć prace od wyszorowania i umycia kafelkowanej powierzchni. Następnie musi ona dobrze wyschnąć. Jeśli zamierzamy położyć nowe kafelki drewnopodobne na starych, to najlepiej przejechać je wcześniej szlifierką, tak aby powstały niewielkie wgłębienia. Dzięki temu zaprawa klejowa będzie się lepiej trzymała. Jeśli stare kafle są popękane lub nierówne, należy je usunąć a dziury wypełnić masą wyrównującą. W przypadku prac prowadzonych w łazienkach czy na schodach zewnętrznych nie można zapomnieć o położeniu warstwy hydroizolującej.

W następnym etapie można układać płytki. Po wylaniu zaprawy klejowej na podłoże płytki należy delikatnie ułożyć, docisnąć i ostukać gumowym młoteczkiem. Kafelki rozdzielamy krzyżykami dystansowymi. Jeśli wyciśnie się przy tym nadmiar kleju, trzeba go usunąć. W tym momencie można skorzystać z poziomicy i jeśli sytuacja tego wymaga, wprowadzić poprawki.

Ostatnim etapem jest fugowanie. Przystępujemy do niego w momencie, kiedy stwardnieje zaprawa klejowa pod płytkami. Czas schnięcia może się różnić w zależności od składników użytych przez producenta. Zazwyczaj jest od 12 godzin do nawet 3 dni w przypadku układania płytek drewnopodobnych zewnętrznych. Do ich klejenia i fugowania używamy wyłącznie preparatów przeznaczonych do wykończenia powierzchni zewnętrznych, a więc fug i klejów wodo- i mrozoodpornych.

Płytki z ceramiczne-plytki.pl imitujące drewno to bardzo atrakcyjny materiał wykończeniowy, który pasuje do wielu aranżacji. Bez problemu wkomponowują się w styl nowoczesny, rustykalny, jak również industrialny czy skandynawski. Dodatkowo nie są tak drogie jak prawdziwe deski czy parkiet, ale równie efektowne. Można je wykorzystać do wykończenia ścian, podłóg, balkonów, tarasów czy schodów. Są praktyczne i łatwe do czyszczenia. Lista zalet jest naprawdę długa, dlatego dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać do ich zakupu. To zdecydowany hit sprzedażowy we wszystkich sklepach i outletach płytek ceramicznych.