Praktyczny poradnik dla osoby poszukującej dobrego warsztatu samochodowego

Praktyczny poradnik dla osoby poszukującej dobrego warsztatu samochodowego

Praktyczny poradnik dla osoby poszukującej dobrego warsztatu samochodowego: korzystaniu z własnego samochodu nieodzownie towarzyszy konieczność regularnego odwiedzania warsztatu samochodowego – niezależnie od tego, czy dozna się awarii, ulegnie wypadkowi czy kolizji, czy też po prostu będzie się chciało dokonać rutynowego przeglądu technicznego (który – nota bene – jest prawnie wymagany).

Problem pojawia się wtedy, gdy przystępujemy do poszukiwań tego typu miejsca i natykamy się na ogromną konkurencję na tym rynku. Jak wybrać warsztat, które rzeczywiście spełni nasze oczekiwania? Nasz praktyczny poradnik wyjaśni, na co powinniśmy zwrócić uwagę i gdzie tak właściwie prowadzić poszukiwania.

Zacznijmy od określenia, co jest dla nas najważniejsze

Podstawą w wyborze warsztatu samochodowego jest określenie naszych indywidualnych oczekiwań właśnie względem niego. Te powinny bazować na tym, co w naszym aucie wymaga zrobienia – potrzeba dokonania rutynowego przeglądu możemy (choć nie powinniśmy) pozwolić sobie na mniejszą roztropność w wyborze, jednak planując usunięcie poważnej usterki wręcz musimy dobrze się nad naszym wyborem zastanowić. Niezależnie od tego, co jest do zrobienia, dobry warsztat samochodowy powinny cechować:

  • odpowiednie podejście do auta – pracownicy powinni obchodzić się z nim tak delikatnie, jak to tylko możliwe, na czas naprawy zawsze pokrywając go materiałem ochronnym – w szczególności wtedy, gdy ich działania będą od nich wymagały zaglądania do jego wnętrza;
  • wiedza kadry pracowniczej – dobry warsztat to taki, który zatrudnia fachowców w swojej dziedzinie. Łatwo to określić już w czasie pierwszej rozmowy ustalającej warunki współpracy – osobę, która zna się na rzeczy łatwo rozróżnić od amatora, który zaledwie zgaduje, co może być nie tak z autem;
  • uporządkowanie i dobre wyposażenie – warsztat powinien być przygotowany na wszystko, zwłaszcza pod względem technicznym. O ile rampy, kanały i tego typu elementy są czymś podstawowym, warto zadbać o to, aby wybrane przez nas miejsce dysponowało również narzędziami diagnostycznymi, a przede wszystkim było w tym wszystkim uporządkowane. Alarmujące dla nas powinno być walenie się narzędzi po podłodze – dobra organizacja i schludność to podstawa działania każdego warsztatu i choć nie możemy jej mylić z czystością (warsztat już w samych założeniach taki nie może być), powinniśmy jej oczekiwać i wymagać.
  • dokładne określanie warunków całej usługi – transparentność jest kluczową cechą dobrego warsztatu samochodowego. Jako jego klienci od razu powinniśmy być zapoznawani z dokładnym kosztorysem, ale też planowanym usunięciem usterki czy dokonaniem przeglądu. Wszystko powinno być jasne, klarowne i przede wszystkim legalne – przy zlecaniu naprawy powinniśmy dostawać specjalny protokół potwierdzający zdanie auta. W dzisiejszych czasach częściej otrzymuje się go jednak drogą elektroniczną.
  • zgodność rachunku z kosztorysem – prawdą jest, że za usługę płacić powinniśmy tyle, ile wcześniej uzgodniliśmy. Nie powinniśmy być zaskakiwani dodatkową naprawą czy usługą, na którą się nie zdecydowaliśmy. Jeżeli takowa wyniknie w procesie naprawczym, powinniśmy być o tym informowani. Nie możemy być stawiani przed faktem dokonanym, a decyzja o tym, co dzieje się z naszym autem powinna zawsze leżeć po naszej stronie.

Oczywiście wyżej wspomniane aspekty nie są “opcjami do wyboru”, a absolutnymi podstawami, których obecności powinniśmy oczekiwać od każdego współpracującego z nami warsztatu.

Gdzie szukać dobrego warsztatu samochodowego?

Praktyczny poradnik dla osoby poszukującej dobrego warsztatu samochodowego
Praktyczny poradnik dla osoby poszukującej dobrego warsztatu samochodowego

W dobie postępu technologicznego dostęp do informacji jest powszechny, a my możemy zweryfikować każdy warsztat samochodowy nawet bez odwiedzania go. Wystarczy, że sięgniemy po Internet. Porządny warsztat samochodowy ma w dzisiejszych czasach swoją stronę internetową – idealny umożliwia nam zarezerwowanie sobie miejsca za jej pośrednictwem. Internet ma również to do siebie, że łatwo jest znaleźć w nim opinie na temat danych usługodawców. Wykorzystajmy to na naszą korzyść – w końcu sprawa rozchodzi się o jedną z najbardziej wartościowych rzeczy, jakie mamy w swoim posiadaniu.

Bardzo dobrą opcją na znalezienie solidnego warsztatu samochodowego jest też skorzystanie z rekomendacji znajomych, ale też patrzenie na ich negatywne doświadczenia właśnie z warsztatami. Obie te informacje mogą być dla nas cenne w podejmowaniu decyzji o ewentualnej współpracy. Wiele na temat danego warsztatu może nam powiedzieć… parking zlokalizowany tuż przed nim. Przepełniony, może sugerować ogromne zainteresowanie nim i najczęściej wysoką jakość świadczonych przez niego usług. Należy jednak uważać, gdyż może on również świadczyć o niedotrzymywaniu terminów – a to nie powinno być przez nas mile widziany.

Podsumowanie

Znalezienie dobrego warsztatu samochodowego jest w dzisiejszych czasach dość trudne. Wynika to przede wszystkim z ogromnej konkurencji na rynku motoryzacyjnym – podmiotów świadczących tego typu usługi jest całe mnóstwo, a nie każdy z nich robi to dobrze, tanio i w sposób przez nas oczekiwany. Właśnie dlatego swojego wyboru powinniśmy dokonać jak najbardziej rozważnie, by nie ucierpiały na nim ani samo auto, ani nasz portfel.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl