Przytulna sypialnia w 4 krokach

Przytulna sypialnia w 4 krokach

Przytulna sypialnia w 4 krokach – w dzisiejszych czasach coraz częściej i chętniej zmieniamy wnętrza naszych domów oraz mieszkań. Aranżujemy na nowo przestrzenie, aby żyło nam się w nich przytulnie i komfortowo. Kuchnia, łazienka, salon, czy pokój dla dzieci — to na tych miejscach skupiamy się najczęściej, zapominając przy tym o sypialni, którą za sprawą dodatków można zmienić w prawdziwą strefę relaksu. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę podczas aranżowania sypialni? Kilka ciekawych wskazówek znajdziecie w naszym dzisiejszym poradniku.

Urządzamy sypialnie w 4 prostych krokach

Oczywiście to, w jaki sposób zaaranżujemy sypialnię, zależy od kilku czynników, takich jak na przykład: budżet, czy wielkość pokoju. Istnieją jednak rozwiązania na każdą kieszeń, które warto sprawdzić.

Krok I — wygodne łóżko

Bez wątpienia łóżko stanowi “must have” każdej sypialni. Zdarza się jednak, że pod wpływem emocji, czy innych pobudek kupujemy za dużą ramę lub niewygodny materac, który ciężko później zwrócić. Przy wyborze łóżka warto zadbać o to, aby nie zabierało ono więcej miejsca, niż potrzebujemy do komfortowego snu. Jeżeli mamy do czynienia z małą sypialnią nie należy zagradzać jej całej powierzchni, ponieważ w pewien sposób ogranicza to naszą swobodę podczas wstawania, czy poruszania się po niej.

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to spójność. Jeżeli planujemy, aby w sypialni znalazły się takie meble jak na przykład: zabudowana szafa, toaletka, czy komoda, to od nich należy zacząć. O wiele trudniej będzie dobrać meble do łóżka niż na odwrót. Jeżeli znajdziemy już wymarzone i kompletne łóżko, warto zadbać o takie dodatki jak:

  • poduszki — najlepiej w ciepłych i pastelowych kolorach,
  • narzuta lub koc — warto sięgnąć po taki odcień, który będzie kontrastował z barwami w pokoju, wówczas nada mu określony charakter.

Krok II — meble

Przy wyborze mebli towarzyszą nam najczęściej 3 wytyczne: cena, wygląd i funkcjonalność. Często nie mamy dodatkowej przestrzeni, którą możemy przeznaczyć na garderobę, dlatego w wielu sypialniach pojawiają się szafy, w których przechowujemy ubrania. Jeżeli zależy nam na tym, aby “wkomponować je w tło”, warto zwrócić uwagę na to, z czego będą wykonane. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością szafa zabudowana, które drzwi są oszklone lub nawet w kolorach ściany. To sprawi, że całe otoczenie wokół łóżka stworzy spójną całość, zachowując przy tym funkcjonalność.

Krok III — zasłony i montaż rolet okiennych

Przytulna sypialnia w 4 krokach
Przytulna sypialnia w 4 krokach

W każdym wnętrzu okna nadają charakter danego pomieszczenia. Warto zadbać o to, aby pojawiło się na nich coś więcej niż zasłony. Kluczowe będą również rolety, które stanowią ważny element dekoracyjny. Zewnętrzne, wewnętrzne, termiczne, rzymskie — naprawdę jest w czym wybierać. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, warto odpowiedzieć sobie na pytanie — jaką funkcję mają pełnić? Montaż rolet okiennych tylko z pozoru wydaje się prosty dlatego, aby uniknąć późniejszych nerwów i rozczarowań, warto poprosić o to fachowca.

Jakie rolety zatem najlepiej wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak jest kilka wskazówek, które z pewnością powinny pomóc.

  • Po pierwsze: kolorystycznie dostosowane do wystroju sypialni. Ładnie wyglądają te, które są na przykład o jeden, czy dwa tony ciemniejsze niż ściany lub tapety.
  • Po drugie: jeżeli zależy nam na tym, aby całkowicie zaciemnić pomieszczenie konieczne będzie zamontowanie rolet okiennych, ale zewnętrznych, które najczęściej wybierają osoby, posiadające sypialnie na parterze.
  • Po trzecie: zasłony i rolety, czy może jedno z nich? Nie każde zasłony pasują do rolet rzymskich i na odwrót. Jeżeli nie chcemy posiadać firanek, warto zamontować rolety okienne, które posiadają kolorowy deseń.

Krok IV — dodatki do sypialni

Każde wnętrze potrzebuje dodatków. To one nadają mu charakter i czynią wyjątkowym. W przytulnej sypialni z pewnością powinny znaleźć się świecie zapachowe oraz zdjęcia lub obrazy. Jeżeli chcemy, aby sypialnia miała stonowany charakter, warto sięgnąć po czarno-białe fotografie, które będą równo ułożone, czy przywieszone do ściany. Gdy zależy nam na odrobinie szaleństwa, można skupić się na detalach na przykład w postaci kolorowych ramek, czy zabawnych plakatach.

Wybierając dodatki do sypialni, warto sięgać po rozwiązania, które po wykorzystaniu, czy zmianie wnętrza nie będą zabierały miejsca w szafach. Jeżeli na przykład robimy remont to, zamiast wyrzucać, czy chować stary obraz lub zdjęcia, można kupić nową ramę w zupełnie innym odcieniu. To tylko nieliczne wskazówki, które należy wziąć pod uwagę podczas aranżowania sypialni. Warto skupić się na szczegółach począwszy od rodzaju stelaża pod materac, przez montaż rolet okiennych, skończywszy na zaaranżowaniu kącika do czytania, czy słuchania muzyki. Sypialnia to miejsce, w którym odpoczywamy po całym dniu pracy i domowych obowiązków, dlatego stanowiła dla nas swoistą oazę relaksu. Nie zapominajmy również o kwiatach, które stanowią ważny dodatek w każdym pomieszczeniu. Żywy bukiet róż, czy doniczka z wrzosem z pewnością spowoduje uśmiech na naszej twarzy o poranku.