Co to jest karta RFID?

Co to jest karta RFID?

Co to jest karta RFID? Karty zbliżeniowe to podgatunek kart plastikowych, różniący się jedynie obecnością wewnątrz chipa RFID, który podczas procesu produkcyjnego jest wypalany pomiędzy warstwami plastiku. Oprócz zbliżeniowego chipa RFID karty mogą zawierać inne opcje personalizacji: kod kreskowy, pasek magnetyczny, numer seryjny itp.

Technologia RFID opiera się na wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Za jego pomocą wykonywana jest automatyczna identyfikacja, obiekty są rejestrowane. RFID to jednokierunkowy system komunikacji. Dane z taga przekazywane są do czytnika zbliżeniowego. Często używa się do tego anteny RFID, która odbiera fale elektromagnetyczne z nadajnika.

Co to jest karta RFID?

Karta RFID to karta bezdotykowa i jest elementem identyfikacji radiowej obiektów. Nośnik chipa RFID jest integralnym elementem systemu RFID. Plastikowe karty zbliżeniowe składają się z chipa odpowiedzialnego za przechowywanie informacji oraz anteny, która przesyła sygnał do czytnika RFID. Chip RFID przechowuje unikalny identyfikator, za pomocą którego baza danych może odczytywać lub zapisywać niezbędne informacje.

Karta RFID składa się z kilku elementów, m.in.:

  • Chip, który przechowuje informacje. Chip RFID gromadzi unikalny identyfikator, zgodnie z którym możliwe jest działanie w bazie danych zgodnie z przeznaczeniem systemów identyfikacji radiowej, a mianowicie: odczyt, zapis, autoryzacja itp.
  • Antena – nadajnik sygnału do czytnika RFID.
Co to jest karta RFID?
Co to jest karta RFID?

Do pracy przewidziano zastosowanie czytnika informacji z elementem RFID, dzięki czemu zapewnione jest połączenie urządzeń RFID z bazami danych przechowującymi identyfikatory kart. Maksymalna ochrona danych przed fałszerstwem i wysokie bezpieczeństwo to kluczowe kryterium przy produkcji tego typu kart. System RFID oparty jest na transmisji radiowej i rejestracji informacji. Za pomocą fali radiowej wszystkie dane są zapisywane na chipie, tam przechowywane i za pomocą specjalnego urządzenia do zbierania informacji tzn. czytnika i są odczytywane z chipa.

Technologie RFID znajdują zastosowanie w różnych branżach, w których potrzebna jest automatyzacja i śledzenie procesów pracy. Na przykład w handlu detalicznym, farmaceutyce (w celu śledzenia autentyczności leków), w bibliotekarstwie, w logistyce transportowej i magazynowej. Wykorzystywane są również w systemach płatności zbliżeniowych, systemach kontroli dostępu i zarządzania i tak dalej. Dzięki komunikacji bezprzewodowej, karta RFID jest bardzo praktyczna i dużo wytrzymalsza od magnetycznych odpowiedników które dość szybko ulegają zużyciu.

Bezdotykowe karty inteligentne RFID

Jeśli porównamy zbliżeniowe karty RFID i tradycyjne plastikowe karty, to modele z chipem mogą wykazać szereg zalet:

  • Możliwość pracy na odległość, która jest często wykorzystywana do płatności w transporcie.
  • Karty inteligentne mają unikalny kod cyfrowy i antenę do interakcji z falami radiowymi, dlatego nazywane są bezdotykowe.
  • Zwiększone bezpieczeństwo i doskonały poziom szyfrowania, co pozwala na stosowanie kart RFID w przedsiębiorstwach do systemów dostępowych.
  • Technologia fal radiowych eliminuje mechaniczne zużycie produktu i zwiększa jego żywotność.

Karty chipowe do systemów dostępu i płatności w transporcie

Karty RFID są znane wielu osobom z systemów płatności w transporcie, często w metrze, a rzadziej w autobusach. Model z chipem, korzystnie zastępuje garść drobnych które trzeba wyciągać z kieszeni podczas płacenia w środkach transportu. Inteligentne modele są również wykorzystywane w agencjach rządowych do systemów dostępu. Zapewniają osobisty dostęp do budynku, biur, szatni centrów fitness. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo w firmie i unowocześnić klucze, wystarczy zakupić karty RFID z chipem do systemów kontroli i zarządzania oraz wyznaczyć poziomy dostępu dla każdego pracownika. Nikt nie może podrobić ani otworzyć takich kluczy.

Polecamy uwadze:

Obszary zastosowania kart z chipem RFID

Zakres kart RFID jest dziś zróżnicowany. Wszyscy używamy tych kart prawie codziennie.

Rozważ główne miejsca, w których stosowana jest technologia RFID:

      • Płacąc za transport publiczny używane są karty z chipem RFID. Gdy tylko przeciągniemy kartę, czytnik zidentyfikuje informacje i obciąży opłatą.
      • Często niektóre firmy stosują system przepustek do rejestrowania przybycia pracowników do pracy. Ponadto niektóre rodzaje kart z chipem są przepustką do niektórych pokoi, które nie są dostępne dla wszystkich.
      • Do płatności zbliżeniowych za towary lub usługi wykorzystywane są bankowe karty RFID. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników kart ich wykorzystanie często podlega ograniczeniu kwoty, jaką można obciążyć.
      • Niektóre systemy antykradzieżowe w samochodach działają również z wykorzystaniem technologii RFID.

Wniosek

Technologie RFID mają zastosowanie w prawie wszystkich dziedzinach naszego życia, czy to w transporcie publicznym, czy kupowaniu towarów w sklepach spożywczych czy odzieżowych. Istnieje kilka rodzajów kart RFID, takich jak karty dwuprocesorowe, które mają dwie anteny i dwa chipy działające na różnych częstotliwościach i używane w wielodostępnych środowiskach wewnętrznych.