Na czym polega praca detektywa i czy jest to przyszłościowy zawód?

Na czym polega praca detektywa i czy jest to przyszłościowy zawód?

Na czym polega praca detektywa i czy jest to przyszłościowy zawód? Ten tajemniczy zawód często kojarzony jest z niebezpiecznymi akcjami i szpiegowaniem, a głównie jest to spowodowane dużą ilością filmów i książek o takiej tematyce. Mowa oczywiście o detektywach, których praca często owiana jest tajemnicą, a  prawdziwą specyfikę ich pracy ciężko jest poznać z pozycji laika. Rozważając rozwój ścieżki zawodowej w tym kierunku z pewnością warto wejść w posiadanie kilku przydatnych informacji na temat tej profesji. Czym dokładnie zajmuje się detektyw, na jakie zarobki może liczyć, i czy jest to przyszłościowy zawód?

 

Odpowiednie wykształcenie i wiedza?

By zostać profesjonalnym detektywem wcale nie ma konieczności kierunkowego studiowania czy zdobycia specjalnego wykształcenia, choć oczywiście jest ono mile widziane, a przede wszystkim bardzo przydatne w pracy detektywa. Od kandydata wymagane jest ukończenie 21 roku życia, wykształcenia co najmniej średniego, niekaralności, a przede wszystkim pełnej zdolności fizycznej i psychologicznej do wykonywania obowiązków związanych z zawodem detektywa, co poświadczone musi być orzeczeniem lekarskim. Dobry i skuteczny w swoich działaniach detektyw z pewnością powinien mieć jakieś „zaplecze”, najlepiej doświadczenie lub wiedzę, to właśnie dlatego najchętniej zatrudniani są do tej pracy byli funkcjonariusze policji, służb specjalnych czy byli wojskowi, którzy doskonale zaznajomieni są z etyką zawodową, i nie są obce im najróżniejsze techniki pozyskiwania pożądanych informacji, bo przecież głównie na tym opiera się cały sens tego zawodu. Jeżeli ktoś chce zostać detektywem, jednak nie posiada takiej wiedzy i doświadczenia, najpierw powinien posiąść informacje z zakresu prawa, w szczególności karnego, funkcjonowania gospodarki i podstaw ekonomii, a dopiero potem uczyć się zagadnień typowo kryminalistycznych i psychologicznych, ponieważ większość zleceń jakimi zajmują się agencje detektywistyczne to przede wszystkim wywiad gospodarczy, a by dobrze rozumieć co właściwie jest istotne dla rozwiązania sprawy, trzeba mieć odpowiednią wiedzę i zrozumieć mechanizmy które działają w tym środowisku. Detektyw to nie człowiek, który biega z bronią i rozwiązuje zawiłe zagadki w świecie przestępczym, mafijnym, choć oczywiście takie sytuacje się zdarzają. Praca w tym zawodzie to najczęściej setki procedur, których należy przestrzegać, i często żmudna praca pozyskiwania trudno dostępnych informacji, a także śledzenia z wykorzystaniem urządzeń podsłuchu. Dodatkowo, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie śledzenie niewiernych małżonków jest najczęstszym zajęciem detektywów.

 

Zarobki i prestiż zawodowy

Detektyw z reguły zarabia znacznie powyżej średniej krajowej, jednak konkretne kwoty wciąż pozostają zagadką i można jedynie się domyślać, na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie. Można przypuszczać, że przeciętne zarobki detektywów to od trzech tysięcy złotych do ok. sześciu tysięcy, a jest to w dużej mierze zależne od agencji w której pracują, zadań, jakich się podejmują, a także stażu pracy danego specjalisty, który na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy może liczyć na wyższe zarobki niż początkujący koledzy po fachu. Jeśli chodzi o prestiż, to niestety detektyw najczęściej nie może chwalić się swoimi osiągnięciami w tej dziedzinie, jako że jego działalność zawodowa jest zwykle objęta ścisłą tajemnicą służbową – klienci którzy korzystają z usług agencji detektywistycznych oczekują przecież dyskrecji. Z tego powodu zawód detektywa wciąż nie zaliczany jest do zbyt elitarnych, a jest to na pewno błąd – wszak najskuteczniejsze agencje zatrudniają często wysoko wykwalifikowanych specjalistów, byłych członków elitarnych służb bezpieczeństwa, którzy są w stanie dojść do informacji ściśle strzeżonych, co nie jest bynajmniej prostym zadaniem. Będąc detektywem nie warto zatem liczyć na zbyt wielki szacunek i poważanie z powodu wykonywanego zawodu – dobry detektyw najczęściej triumfuje w ciszy, wszak jest to część jego profesji.

Przyszłość branży detektywistycznej

Na czym polega praca detektywa i czy jest to przyszłościowy zawód?
Na czym polega praca detektywa i czy jest to przyszłościowy zawód?

Już współczesna branża detektywistyczna różni się znacznie od tego, jak wyglądała ona choćby zaledwie dziesięć lat temu. Przyczynił się do tego oczywiście spory rozwój technologiczny jak i również w zakresie teorii wykonywania tego zawodu, ponieważ dostępny jest cały wachlarz technik psychologicznych i teorii, które mają docelowo pomóc detektywom w zdobywaniu informacji. Jak jest przyszłość tego zawodu? Niewątpliwie świetlana, patrząc na zapotrzebowanie inwigilacji i śledzenia firm, jak i osób fizycznych. Ludzie chcą uzyskać informacje poufne, których sami nie są w stanie zdobyć – jedynie osoba o odpowiednich kwalifikacjach, czyli dobry detektyw, jest w stanie im je dostarczyć – dlatego osób o tej profesji z pewnością w najbliższych latach znacznie przybędzie. Branża ta jest wymagająca, ale jednocześnie niezwykle wciągająca dla osób interesujących się kryminologią i inwigilacją w szerokim tego słowa znaczeniu, dlatego każdy kto czuje się na siłach, zdecydowanie powinien spróbować swoich sił!