Frezarki z pochłaniaczem pyłów

Frezarki z pochłaniaczem pyłów

Frezarki z pochłaniaczem pyłów sąt jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego gabinetu podologicznego. Na rynku dostępne są wszelakie rodzaje, które różnią się między sobą poszczególnymi parametrami. Wybór tego urządzenia nie jest prosty, w szczególności dla początkujących podologów, a powinien być on dobrze przemyślany, gdyż jego cena nie należy do najniższych.

Na jakie aspekty powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru frezarki? Która sprawdzi się lepiej: z pochłaniaczem pyłów czy bez? Frezarki jakich marek cieszą się największą popularnością? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.


Frezarka z pochłaniaczem pyłów czy bez – którą wybrać?

W sklepach z wyposażeniem do gabinetów podologicznych znaleźć można zarówno frezarki z, jak i bez pochłaniacza pyłów. Decydując się na drugi wariant, trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowi pył, który powstaje podczas frezowania paznokci czy skóry.
W przypadku, gdy frezarka nie ma wbudowanego pochłaniacza pyłów, trzeba samodzielnie zabezpieczyć drogi oddechowe przed przedostaniem się do nich mikrocząsteczek. Nie wystarczy jednak samo założenie maseczki higienicznej. Mimo wszystko i tak trzeba będzie zainstalować pochłaniacz pyłu.
Można go kupić osobno i postawić tuż obok miejsca pracy. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na parametry takiego sprzętu, gdyż w dużej mierze przekładają się one na jego skuteczność. Małe urządzenia najczęściej nie działają zbyt dobrze i nie chronią przed pyłem w takim stopniu, w jakim powinny.

Sprawdź koniecznie:


Na co zwrócić uwagę przy wyborze frezarki z pochłaniaczem pyłów?

Choć cena frezarki jest ważna, to nie jest najważniejsza. Największe znaczenie mają takie parametry jak:

  • waga i wielkość urządzenia – gabaryty urządzenia mają znaczenie dla osób, które świadczą swoje usługi mobilnie. Wtedy konieczne staje się ciągłe przenoszenie sprzętu. Jeśli jest on ciężki, może sprawiać trudność, a w dodatku bardzo obciąży nasz kręgosłup. Dlatego w przypadku mobilnego gabinetu podologicznego zaleca się zakup lekkiej frezarki, która zmieści się w przenośnej skrzyneczce;
  • zakres obrotów – niektórym wydaje się, że im więcej obrotów, tym lepsza frezarka, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Tak naprawdę przy wykonywaniu większości zabiegów podologicznych dobrze sprawdzi się już model, który pracuje do 25 000 obrotów/minutę. Nie ma zatem potrzeby inwestowania we frezarkę oferującą 40 000 obrotów/minutę, która jest od tej pierwszej znacznie droższa;
  • głośność – frezarka jest urządzeniem, którego podolog używa w swojej pracy praktycznie przez cały czas. Dlatego nie powinna ona działać zbyt głośno, gdyż nadmierny hałas na dłuższą skalę będzie bardzo nieprzyjemny. Na rynku dostępne są frezarki z pochłaniaczem pyłów, które przy pracy wydają dźwięk o natężeniu około 50 dB., co umożliwia komfortową pracę i swobodną rozmowę z pacjentem;
  • koszty utrzymania – koszt zakupu to jedno, ale do tego dochodzą jeszcze koszty późniejszej eksploatacji. Okresowo należy wymieniać elementy takie jak worki i filtry, dlatego warto jeszcze przed zakupem frezarki dowiedzieć się, jakie środki z tytułu ich użytkowania przyjdzie nam przeznaczać i jak często trzeba będzie je wymieniać.


Frezarka z pochłaniaczem pyłów – co trzeba o niej wiedzieć?

Każdy, kto pracuje w branży podologicznej z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że opracowywanie paznokci i skóry przy pomocy frezarki generuje ogromne ilości pyłu. Choć nie zawsze jest on widoczny gołym okiem, to wcale nie oznacza, że go nie ma. Unosi się w powietrzu, a później trafia bezpośrednio do płuc.

Według niektórych badań do płuc osoby, która pracuje na frezarce bez pochłaniacza pyłu i nie stosuje przy tym żadnych zabezpieczeń, rocznie trafia nawet 4 kg pyłu! Jest to ogromna ilość, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Pył może stać się bezpośrednią przyczyną rozwoju alergii czy choroby płuc.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że do gabinetów podologicznych trafiają różni pacjenci, także ci, którzy zmagają się z chorobami zakaźnymi. Unoszący się w powietrzu materiał biologiczny może zawierać chorobotwórcze drobnoustroje, dlatego tym bardziej trzeba się zabezpieczyć przed wniknięciem pyłu do organizmu i zredukować jego ilość.


Jakie frezarki z pochłaniaczem pyłów można znaleźć na rynku?

W ofercie hurtowni podologicznej Kerpro widnieją przede wszystkim frezarki dwóch marek: Baehr i Hadewe. Co trzeba o nich wiedzieć?

Frezarki Baehr

Frezarki z pochłaniaczem pyłów marki Baehr klasyfikowane są jako produkty medyczne klasy 2. W praktyce znaczy to tyle, że spełniają wszelkie wymagania, jakie stawia się przed urządzeniami wykorzystywanymi do zabiegów medycznych. Każdy z modeli wyprodukowanych przez firmę Baehr objęty jest 2-letnią gwarancją.

Frezarki Baehr posiadają opatentowany system Easy-Clean, dzięki któremu możliwe jest samodzielne czyszczenie uchwytu zaciskowego mikrosilnika. Proces ten jest łatwy i szybki, a wykonywanie go pozwala znacznie wydłużyć okres pomiędzy kolejnymi wizytami serwisowymi.

Jakie modele oferuje marka Baehr? W ofercie tej firmy widnieją następujące propozycje.

  • Frezarka podologiczna TEC A700 – wyjątkowo cicha (natężenie dźwięku podczas jej pracy to zaledwie 49-56 dB.). Zakres obrotów mieści się pomiędzy 6000 a 27 000 obrotów/minutę. Możliwa jest zmiana kierunku obrotów w prawą lub lewą stronę. Posiada 6 stopni odsysania pyłu. Wyposażona jest w rozbudowany system filtrów czystego powietrza wylotowego: worek filtracyjny, filtr zgrubny i filtr dokładny.
  • Frezarka podologiczna A1200 https://kerpro.pl/baehr-frezarka-podologiczna-a1200.html – model charakteryzuje się kompaktową budową, niewielką wagą i bez problemu mieści się do podologicznego kuferka. Ma lekką końcówkę roboczą, umożliwiającą ergonomiczną pracę. Frezarka może pracować w zakresie 6000-35 000 obrotów/minutę. Ma wysoką moc, a  jednocześnie nie pobiera dużo energii.
  • Frezarka podologiczna A2000 PREMIUM https://kerpro.pl/baehr-frezarka-podologiczna-a2000-premium.html – uznana została numerem 1. wśród frezarek przez największe pismo branżowe, tj. Beauty Forum Magazine Germany. Model wykorzystuje innowacyjne technologie, zwiększające komfort pracy oraz precyzję zabiegu. Zapewnia nawet do 40 000 obrotów/minutę. Obroty reguluje się przy pomocy pedała nożnego. Dzięki zastosowanym we frezarce bezszczotkowym silnikom jest ona bardzo cicha.

Frezarki Hadewe

Równie dużą popularnością co frezarki Baehr cieszą się urządzenia od marki Hadewe. Klasyfikowane są jako produkty medyczne klasy 2a. Podolodzy bardzo często decydują się właśnie na frezarki Hadewe ze względu na fakt, że praca z nimi jest łatwa i przyjemna, a obsługa ich jest bezproblemowa. Urządzenia tej firmy, podobnie jak frezarki Baehr, objęte są 2-letnią gwarancją producenta.

Wśród frezarek Hadewe na szczególną uwagę zasługują:

  • frezarka Hadewe SB 22 https://kerpro.pl/hadewe-frezarka-z-pochlaniaczem-pylu-sb22.html – ma cienką rączkę o ergonomicznym kształcie, która umożliwia pracę w tzw. pozycji piórka. W rącze zastosowany został system punktowego odsysania, pochłaniający wytworzony podczas opracowywania paznokci i skóry pył. Model pracuje w zakresie 4000-22 000 obrotów/minutę, co pozwala w dość krótkim czasie sprawnie opracować dużą powierzchnię skóry;
  • frezarka Hadewe Veloria https://kerpro.pl/hadewe-frezarka-z-pochlaniaczem-pylu-veloria.html – rączka modelu wykonana została z termoplastycznego elastomeru, dzięki czemu jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Specjalnie opracowany kształt zapobiega zmęczeniu dłoni, nawet wtedy, gdy zabieg jest długi i trudny. W urządzeniu zastosowano system zacisku frezów. Maksymalna ilość obrotów w tym modelu to 40 000 obrotów/minutę.

W sklepie internetowym Kerpro https://kerpro.pl znajdziesz szeroki wybór frezarek z pochłaniaczem pyłu renomowanych firm. Zapoznaj się ze specyfikacją każdej z nich i zastanów się, która sprawdzi się w Twoim gabinecie. Wybierz najlepszą, a Twoja praca stanie się łatwa, szybka i przyjemna.