Jakie ubezpieczenie OCP wybrać

Jakie ubezpieczenie OCP wybrać

O tym, jakie ubezpieczenie OCP wybrać, trzeba wiedzieć tylko jedno – OCP to nic innego jak ubezpieczenie OC przewoźnika. Ubezpieczenia dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Jeśli chodzi o polisy OCB, powinniśmy mówić tylko o dobrowolnym ubezpieczeniu. Oznacza to, że firmy zajmujące się transportem towarów mogą, ale nie muszą, wykupić tego typu ubezpieczenie, aby móc legalnie i bezpiecznie prowadzić swoją działalność.

Na pewno jest wiele osób, które chcą wiedzieć, jaki rodzaj ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest najbardziej odpowiedni? Dlatego postanowiliśmy przekazać Ci kilka świetnych informacji na ten temat.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OCP?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Przewoźnika (OCP) to polisa ubezpieczeniowa dla firm zajmujących się transportem towarów. Umowy tego typu ubezpieczeń zawierane są każdorazowo na okres dwunastu miesięcy. Po upływie tego okresu możesz podpisać nową umowę z ubezpieczycielem. Kolejną cechą ubezpieczenia OCP jest to, że może znacznie ograniczyć straty w przypadku nieoczekiwanych sytuacji wiążących się z dużymi wydatkami. Sytuacje te obejmują przede wszystkim: opóźnienia w dostarczeniu towaru do odbiorcy, odbiór towaru przez osoby nieuprawnione, pożar i spalenie towaru, wypadki spowodowane przez niekompetentnych pracowników, kradzież przedmiotów służących do transportu.

Obecnie na rynku ubezpieczeniowym istnieje wiele firm, które oferują ubezpieczenie OC przewoźnika. Dlatego przed podpisaniem umowy warto pomyśleć o odpowiednim wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ w ten sposób możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Ceny mogą się znacznie różnić w różnych firmach ubezpieczeniowych. Warto również pamiętać, że w ostateczną cenę ubezpieczenia wliczona jest również składka liczona od rocznego obrotu netto, który jest związany z usługami przewozowymi danej firmy. Zatem im wyższy obrót netto w ciągu roku, tym wyższa składka. Na ceny może mieć również wpływ czas, w którym dana firma działa na rynku oraz to, czy w przeszłości w danej firmie miały miejsce wypadki związane z przemieszczaniem towarów, a także liczba wypadków, które miały miejsce. Główną zaletą tego rodzaju ubezpieczenia jest przede wszystkim szeroki zasięg.

Jakie ubezpieczenie OC wybrać?

Wiele osób ma pytania, jakie ubezpieczenie OC wybrać. Otóż ​​należy pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe oferują dwa rodzaje ubezpieczenia OC przewoźnika. Te dwa typy obejmują:

  1. Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika Krajowego
  2. Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika Międzynarodowego

W naszym kraju działa wiele firm spedycyjnych, z których większość świadczy usługi na terenie kraju, tylko sporadycznie wysyłając przesyłki do innych krajów. Dlatego nawet jeśli wysyłki firmy za granicę są sporadyczne, firma taka powinna rozważyć wykupienie ubezpieczenia OC przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ międzynarodowego. Bo nigdy nie wiadomo, kiedy wydarzy się coś złego iw jakim kraju.

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika Krajowego oraz Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika Międzynarodowego

Jakie ubezpieczenie OCP wybrać
Jakie ubezpieczenie OCP wybrać

Ubezpieczenie OC dla krajowych przewoźników charakteryzuje się tym, że jest to polisa oparta na tym, że jest przeznaczona wyłącznie dla firm, które wykonują działalność transportową tylko na terenie naszego kraju. Przedsiębiorców, którzy wykupują krajowe ubezpieczenie OC, obowiązują wyłącznie przepisy ustawy Prawo przewozowe i Kodeks cywilny. A firma ubezpieczeniowa gwarantuje wypłatę zgodnie ze świadczeniami określonymi w umowie ubezpieczenia.

Podstawową cechą ubezpieczenia OC przewoźnika międzynarodowego jest to, że opiera się ono nie tylko na obowiązujących w naszym kraju przepisach, ale przede wszystkim na regulacjach zawartych w „Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów”. Z możliwości wykupienia takiego ubezpieczenia OCP korzystają firmy świadczące usługi nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Międzynarodowe ubezpieczenie OC daje Ci możliwość pokrycia szkód z tego wynikających, w tym szkód związanych z całkowitą lub częściową utratą ładunku, uszkodzeniem ładunku, podpaleniem i ubytkiem. Warto również pamiętać, że nie tylko firmy spedycyjne, ale także ich klienci odnoszą korzyści z zakupu ubezpieczenia OC przewoźnika. Dzieje się tak dlatego, że jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego i dojdzie do straty – ubezpieczyciel wypłaca klientowi natychmiastową wypłatę.