Każdy kredyt wiąże się z ryzykiem

Każdy kredyt wiąże się z ryzykiem

Każdy kredyt wiąże się z ryzykiem – rynek produktów bankowych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Najnowsze badania wskazują, że coraz więcej ludzi korzysta z kredytów. Wielu z nas potrzebuje gotówki na różne cele. Jedni chcą inwestować pożyczone pieniądze, innym zaś brakuje na bieżące wydatki. Rekordowo niskie stopy procentowe sprzyjają pożyczaniu gotówki. Kredyty są coraz tańsze, a co za tym idzie, napędzają one gospodarkę.

Wszyscy doskonale pamiętamy czasy kryzysu, który kilka lat temu panował właściwie na całym świecie. Żeby wtedy starać się o kredyt trzeba było spełniać szereg wymogów, a uzyskanie dużej sumy graniczyło wręcz z cudem. Stopy procentowe były bardzo wysokie, a RRSO potrafiło wynosić nawet 30% w przypadku kredytów gotówkowych. Obecnie stopy procentowe są rekordowo niskie, a wszystkie banki bardzo chętnie udzielają kredytów.

pożyczka-dla-firm-na-start-WielkopolskieOsoby fizyczne nie muszą nawet posiadać umowy o pracę, aby dostać pożyczkę. Takie same zasady obowiązują w przypadku kredytów hipotecznych, czyli takich na zakup mieszkania lub budowę domu. Wystarczą obecnie tylko wyciągi z konta z regularnymi wpływami. Nawet ludzie pracujący na umowę o dzieło mogą starać się o kredyt hipoteczny. Jeszcze kilka lat temu, byliby odrzuceni już na wstępie. Sprawa ma się identycznie, jeśli chodzi o kredyty dla firm. Większość banków bardzo elastycznie podchodzi do klientów, którzy prowadzą jakąś działalność gospodarczą. Jednak wszyscy powinni pamiętać, że każdy kredyt jest ryzykowny. Jak powszechnie wiadomo, stopy procentowe potrafią być bardzo kapryśne. Chociaż dzisiaj są rekordowo niskie, to wcale nie znaczy, że pozostaną na takim poziomie wiele lat. Bank światowy nie jest w tym przypadku bez znaczenia. Ilość depozytów, rozwój gospodarczy, czy też wojny mogą bezpośrednio wpływać na poziom stóp procentowych w naszym kraju. Obecnie ich poziom nie przekracza poziomu dwóch punktów procentowych. Pomyślmy zatem, co się stanie, jeśli nagle wzrosną one kilkukrotnie. Oczywiście wówczas wzrośnie również nasza rata kredytu. Jeśli nie będziemy posiadać gotówki na jednorazową spłatę, będziemy musieli płacić bardzo duże odsetki.

Każdy kredyt wiąże się z ryzykiem
Każdy kredyt wiąże się z ryzykiem

Kredyty są przeważnie rozkładane na okres minimum kilku lat, a jeśli chodzi o hipoteczne, najbardziej popularny jest okres trzydziestu lat. Jednak pomimo bardzo dużego ryzyka związanego z kredytem ludzie coraz bardziej interesują się tymi produktami bankowymi. Najnowsze badania wskazują, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi bije wszelkie rekordy. Każdy chce przecież gdzieś mieszkać, a ceny nieruchomości są w dzisiejszych czasach po prostu kosmiczne. Bez pożyczonych pieniędzy nie jesteśmy w stanie właściwie niczego załatwić, ponieważ, to co uda nam się odłożyć, w większym stopniu zje inflacja. Warto jest zatem przypomnieć, że obecnie jest ona na poziomie czterech procent, a w przypadku nieruchomości doszła do prawie dziesięciu. Niemniej jednak każdy, kto marzy o własnym kącie, jest zmuszony podjąć ryzyko i liczyć, że w ciągu najbliższych lat wszystko będzie bardzo dobrze, zarówno pod względem pracy, jak i stóp procentowych. Ogólnie mówiąc, wszystkie kredyty bardzo nam wszystkim pomagają, ale są ryzykowne.