Modelowanie sylwetki zabiegami medycyny estetycznej

Modelowanie sylwetki zabiegami medycyny estetycznej. Lokalne złogi tłuszczu w obszarach zwanych pułapkami tłuszczu stanowią duży problem estetyczny. U kobiet takimi problematycznymi obszarami są: drugi podbródek, zewnętrzne i wewnętrzne uda, ramiona, brzuch, kolana, boczne powierzchnie pleców. U mężczyzn zapasy tłuszczu zwykle znajdują się w jamie brzusznej. Medycyna estetyczna ma do zaproponowania zabiegi kosmetologiczne, które radzą sobie z usuwaniem nadmiernej tkanki tłuszczowej powodując modelowanie sylwetki.

Złogi tłuszczu u kobiet i mężczyzn

   Cechy tworzenia się tkanki tłuszczowej są wbudowane w strukturę tłuszczu podskórnego: przegroda dzieląca tkankę tłuszczową na segmenty u mężczyzn znajduje się pod kątem do powierzchni skóry, a u kobiet prawie prostopadle. Ponadto same złogi tłuszczu u mężczyzn są mniejsze niż u kobiet. Dlatego przy nadwadze, gdy zwiększa się objętość komórek tłuszczowych, u mężczyzn tekstura skóry nie zmienia się, a u kobiet pojawiają się wszelkiego rodzaju nieregularności i guzki. To nie przypadek, że cellulit, z rzadkimi wyjątkami, jest problemem kobiet. 

Jakie środki można zastosować, aby pozbyć się nadmiernego tłuszczu na ciele? 

   Do niedawna można było brać pod uwagę tylko liposukcję chirurgiczną. Dziś w arsenale medycyny estetycznej istnieje inna, młodsza, ale ugruntowana metoda usuwania pułapek tłuszczowych. Nazywa się to terapią lipolityczną tzn. eliminacją lokalnych złogów tłuszczowych bez interwencji chirurgicznej. Lipoterapia lub lipoliza iniekcyjna została po raz pierwszy zaproponowana w 1995 roku. Istotą tej techniki jest wprowadzenie przez wstrzyknięcie specjalnych lipolitycznych (rozpuszczalnych w tłuszczach) koktajli bezpośrednio w obszar złogów tłuszczu tzn.

  • Podwójny podbródek
  • Brzuch
  • Biodra
  • Plecy
  • Wewnętrzna powierzchnia kolan
  • Dolna część pośladków. 

   Mechanizm działania stosowanych preparatów w tym zabiegu medycyny estetycznej to aktywacja enzymu znajdującego się w błonach komórkowych, tłumienie enzymu w reakcjach wewnątrzkomórkowych, a także zapobieganie utracie elektrolitów. Wszystko to razem powoduje lipolizę tzn. proces podziału tłuszczów. Działanie składników zawartych w koktajlu terapeutycznym ma na celu stopniowe rozpuszczanie tłuszczu i jego naturalne usuwanie z organizmu. 

Jak działa zabieg medycyny estetycznej –  lipoliza iniekcyjna?

   Produkty do podziału tłuszczu oddziałują z solami żółci, tworząc micelę tj. emulsję, która jest formą, w której tłuszcz jest metabolizowany najskuteczniej. W postaci miceli łączą się z dobrym cholesterolem, są transportowane do wątroby i metabolizowane przez β-oksydację. Złożone oddziaływanie soli żółci, białka i lipazy trzustkowej (enzym wydzielany przez trzustkę) zapewnia wysoką aktywność lipolityczną (redukcja miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej). Preparaty rozpuszczalne w tłuszczach mają jeszcze jedną ważną właściwość, pomagają poprawić strukturę skóry, zwiększyć jej jędrność i elastyczność. Pozwala to zapobiec pojawianiu się cellulitu i wygładzić powierzchnię skóry po uwolnieniu strefy problemowej ze złogów tłuszczu.

Czy lipoterapia może zastąpić liposukcję? 

  Odpowiedź brzmi: nie, jeśli chodzi o dużą ilość tkanki tłuszczowej wymagającej interwencji chirurgicznej. W przypadkach wykluczających wyraźny nadmiar masy ciała, gdy występują zlokalizowane złogi tłuszczowe, lipoterapia skutecznie zastępuje liposukcję. Badania naukowe potwierdziły bezpieczeństwo preparatów lipolitycznych stosowanych obecnie w medycynie estetycznej. Procedury lipolityczne z reguły nie powodują żadnych komplikacji ani skutków ubocznych. Są one klasyfikowane, jako procedury na lunch, ponieważ po wizycie u kosmetologa można natychmiast wrócić do pracy. Efekt zwykle obserwuje się po jednej do dwóch sesji.

   Podobnie jak liposukcja, terapia lipolityczna jest sposobem modelowania sylwetki, a nie odchudzania. Pozwala na wiele lat utrzymać osiągnięte wyniki pod warunkiem, że osoba będzie stosować zrównoważoną dietę i poruszać się, aby nie zyskać dodatkowych kilogramów. Aby ustalić, czy lipoterapia jest odpowiednia dla pacjenta i jakich rezultatów można się spodziewać w każdym przypadku, może to zrobić jedynie kosmetolog w salonie medycyny estetycznej. 

Jakie są zalety lipolizy iniekcyjnej?

  • Zamiast skalpela zastrzyki z lipolitycznych (rozpuszczalnych w tłuszczach) koktajli bezpośrednio w miejsce odkładania się tłuszczu
  • Bardziej naturalny, delikatny sposób korekcji ciała, charakteryzujący się niską inwazyjnością
  • Wśród obszarów wskazanych do wstrzyknięcia są obszary złogów tłuszczu, genetycznie określone i słabo podatne na inne metody (obszar drugiego podbródka, uda, brzuch itp.)
  • Jest samowystarczalną, skuteczną i bezpieczną metodą lipomodelowania
  • Ma minimum przeciwwskazań i ograniczeń
  • Wymaga krótkiego okresu rehabilitacji i zapewnia długi wynik
  • Doskonale współpracuje w połączeniu z innymi metodami modelowania sylwetki
  • Bezbolesna, nie wymagająca znieczulenia.

   Lipoterapia jest z powodzeniem stosowana w wielu klinikach medycyny estetycznej do korygowania lokalnych złogów tłuszczu w wielu obszarach ciała. Liczba zabiegów zależy od lokalizacji tkanki tłuszczowej i jej wielkości.