Pianka neoprenowa - jak dobrać?

Pianka neoprenowa – jak dobrać?

Pianka neoprenowa – jak dobrać? Odpowiednio dopasowana pianka neoprenowa stanowi podstawowy element wyposażenia osób uprawiających sporty wodne. Kitesurferzy, nurkowie czy uprawiający windsurfing wiedzą, że odpowiedniej jakości kombinezon zapewnia niezbędny komfort termiczny.  Równie ważne jest jednak, aby pianka nie krępowała ruchów, a jej założenie nie było zbyt kłopotliwe. Jakie rodzaje kombinezonów z pianki neoprenowej mają do wyboru miłośnicy sportów wodnych? I w jaki sposób dokonać wyboru najodpowiedniejszej pianki?

Jakie pianki neoprenowe dostępne są na rynku?

Na rynku dostępnych wiele różnych rodzajów pianek neoprenowych, przeznaczonych do uprawiania sportów wodnych. Różnią się one nie tylko wyglądem, długością nogawek czy rękawów lub miejscem wszycia zamka, ale również całym szeregiem właściwości użytkowych. Od grubości materiału i sposobu szycia zależy łatwość zakładania czy zdolność pianki do utrzymywania właściwej temperatury.

Tym, co różni poszczególne kombinezony piankowe już na pierwszy rzut oka jest długość nogawek i rękawów. Można zasadniczo wyróżnić cztery ich rodzaje:

  • długie nogawki i długie rękawy (odpowiednie w przypadku zimnej pogody);
  • krótkie nogawki i krótkie rękawy (odpowiednie latem);
  • Długie nogawki, krótkie rękawy;
  • Krótkie nogawki, długie rękawy (idealne do kitesurfingu)

Oczywiście, neopren, z którego szyte są kombinezony występuje w różnych grubościach – od 2/3 mm do 5/6/7 mm. Cieńsze pianki odpowiednie są do uprawniania sportów latem, zimą konieczne są pianki grubsze, często z dodatkowym dociepleniem w postaci wewnętrznego meszku.

Jeśli chodzi o funkcjonowanie pianki, zazwyczaj wyróżnia się dwa ich rodzaje – kombinezony mokre, które dość szybko przesiąkają wodą oraz suche /półsuche, posiadające wzmacniane szwy, uszczelniane zamki czy specjalnie wszywane z tyłu kołnierze. Dzięki uszczelnieniu, zazwyczaj pozwalają one na dłuższe utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, wydłużając tym samym czas sesji w wodzie.

W zależności od rodzaju zastosowanego materiału neoprenowego, można rozróżnić pianki typu SL i DL. W piankach SL, neopren pokryty jest wewnątrz przyjemnym dla ciała materiałem tekstylnym. Może to być nylon, jersey albo dzianina z delikatnym meszkiem, pozwalającym dłużej zachować ciepło. W przypadku pianek DL, środkowa warstwa neoprenu znajduje się pod obustronną tekstylną okładziną. Taki rodzaj pianki zapewnia większy komfort użytkowania i lepszą izolację termiczną.

Pianki różnią się również między sobą rodzajem szwów czy miejsce wszycia zamka. Zwykle uważa się, że kombinezony z zamkiem na plecach są łatwiejsze do założenia, jednak nieco szybciej dochodzi w nich do wychłodzenia. Alternatywne rozwiązanie to kombinezony piankowe z zamkiem wszytym poprzecznie na piersi. Te z kolei dłużej pozostają suche i lepiej trzymają ciepło, jednak ich założenie jest zwykle bardziej kłopotliwe.

Czym kierować się wybierając piankę?

Wybierając piankę, należy kierować się zarówno jej funkcjonalnością, jak i komfortem noszenia. Dlatego konieczne jest często przymierzenie kilku różnych modeli, aby wybrać najodpowiedniejszy.

Pianka neoprenowa - jak dobrać?
Pianka neoprenowa – jak dobrać?

Oczywiście, najważniejszą kwestią jest wybór grubości pianki, uzależniony od pory roku, w której ma być użytkowana. Jeśli planujemy korzystanie z kombinezonu wyłącznie w czasie letniego urlopu, zapewne wystarczy zakup jednej, cieńszej pianki, o grubości 3 lub 4 mm. Jeśli jednak chcemy uprawiać surfing zimą lub nurkować od marca do listopada, konieczne będzie nabycie co najmniej dwóch pianek. Poza cienką, letnią, konieczna będzie również pianka z długimi rękawami i nogawkami, o grubości co najmniej 5/6 mm. Pianki zimowe powinny być wyposażone w kaptury, kołnierze, specjalnie uszczelnione szwy.  Przydatne będzie również dodatkowe ocieplenie w postaci wewnętrznego meszku.

Istotną kwestią jest również rozmiar. Mierząc piankę warto pamiętać, że większość kombinezonów podczas użytkowania nieco się rozciąga. Nie warto więc inwestować w lekko luźną, bo łatwiej się ją ubiera. Po kilku sesjach w wodzie kombinezon może się okazać zbyt luźny, co przełoży się na gorsze warunki termoizolacyjne. Oczywiście, pianka zbyt mała również nie jest dobrym rozwiązaniem. Za ciasny strój może utrudniać poruszanie w wodzie, zdecydowanie obniżając komfort i zmniejszając przyjemność z uprawiania sportu.

Czy cena pianki ma znaczenie?

Kupując piankę, wiele osób zastanawia się, czy wyższa cena rzeczywiście idzie w parze z lepszą jakością? Czy warto zapłacić więcej, jeśli kupimy piankę o identycznej grubości, co tańszy, dostępny na rynku kombinezon?

Trzeba pamiętać, że w przypadku kombinezonów neoprenowych, grubość nie jest jedynym czynnikiem warunkującym jego parametry termoizolacyjne. Droższe pianki często wykonane są z neoprenu o lepszej elastyczności i większej wytrzymałości.  Takie kombinezony są zwykle wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania dotyczące uszczelniania szwów czy zapięć, posiadają też wysokiej jakości neoprenowe akcesoria, takie jak rękawiczki, kaptury, kołnierze. Jeśli pianka ma być wykorzystywana nie tylko w czasie krótkiego letniego urlopu, zwykle warto wydać na nią nieco więcej. Dzięki temu zyskamy większy komfort, wygodę użytkowania i lepsze warunki termoizolacyjne.