Jak montować wykładziny dywanowe?

Jak montować wykładziny dywanowe?

Jak montować wykładziny dywanowe? Miękkie, ciepłe, bogate w kolory, znacznie tańsze od podłóg laminowanych… Zalet wykładzin dywanowych jest wiele. Najważniejszą z nich jest to, że można je łatwo zainstalować samodzielnie. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku!

1. Przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem przy układaniu wykładziny jest przygotowanie podłoża. Należy pamiętać, aby była stabilna, płaska i gładka. Na poprzedniej wykładzinie nie może być pozostałości kleju ani pęknięć. Dywany układa się na betonie, ale teoretycznie można je układać również na starych podłogach, takich jak podłogi laminowane.

Drugim krokiem jest zakup odpowiedniej ilości dywanu. Należy dokładnie zmierzyć całe pomieszczenie i dodać do niego około 10-15 cm. To wystarczy do splatania, składania itp. Grubość wygodnego dywanu może być inna niż u innych producentów, dlatego złożenie może zająć więcej miejsca.

2. Docinanie

Trzecim krokiem jest ułożenie dywanu. Należy to zrobić co najmniej kilka godzin przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu rozciągnie się i dopasuje do temperatury pokojowej, dzięki czemu nie ugina się podczas układania. Dzięki temu będzie gładszy i lepiej wygląda. Okładzina powinna zachodzić na ścianę na około 10 cm.

Czwarty krok , cięcie, to bardzo ważna część układania dywanu. Należy to robić ostrożnie i uważnie. Za pomocą specjalnego konturu mocno dociśnij go do linii łączącej podłogę ze ścianą, a następnie wycinaj na dywanie wysuwanym nożem. Dzięki temu przycinanie będzie bardziej precyzyjne.

Piąty krok to przycięcie rogów. Dotyczy to dwóch rogów wewnętrznych – należy usunąć cały nadmiar zachodzącej na siebie wykładziny, a także wykładzinę zewnętrzną, na przykład na podstawie. Nie należy przycinać do końca wystającej części wykładziny podłogowej. Warto sprawdzić, czy nakładają się na siebie i w razie potrzeby poprawić cięcie.

3. Łączenie

Należy również skoncentrować się na kroku szóstym, czyli łączeniu dywanu. Czasami rolka nie wystarczy, aby zakryć całe pomieszczenie. W takim przypadku arkusze należy układać, tak aby zachodziły na siebie na około 3-5 cm. Należy zwrócić uwagę na to, że kierunek włosia jest spójny. Następnie za pomocą bardzo ostrego noża przyciąć dwie warstwy na szynie lub kątowniku. Dzięki temu wykładziny podłogowe są bardzo blisko siebie, dzięki czemu szwy są prawie niewidoczne. Ale należy być ostrożnym: nóż musi być bardzo ostry! W przeciwnym razie linka może się w nim utknąć, uszkadzając wykładzinę podłogową i znacznie pogarszając jej wygląd przy pociąganiu.

4. Montaż

Krok siódmy to jeden z elementów wykończeniowych. Na tym etapie konieczne jest zamontowanie listew przypodłogowych – dzięki temu wykładzina nadal będzie w stałej pozycji i odpowiednio naciągnięta. Listwy mocuje się tam, gdzie wykładzina podłogowa styka się z innym materiałem, czyli najczęściej na progu drzwi. Jeśli występują różnice poziomów, możemy je wyeliminować kupując specjalny pasek.

Listwy najczęściej montuje się na ścianie, a dywan przykleja się do niej. Dzięki temu ładnie zakrywa spód, a my nie musimy niczego przykręcać. Dywan na schodach również musi być unieruchomiony listwami. Na nierównych powierzchniach lub starych schodach z różnymi stopniami należy zastosować małe listewki, które montuje się na każdym stopniu, obok stopni. Dzięki temu dywan lepiej się trzyma i rozciąga.

5.Klejenie

Ósmy krok to tworzenie więzi. Możemy wybrać klej do dywanów lub użyć taśmy dwustronnej. Pierwsze rozwiązanie jest odpowiednie do pomieszczeń mniejszych niż 20 m kw. W większych pomieszczeniach efekt kleju jest lepszy. Dzięki niej dywan nie będzie przesuwał się po podłodze podczas odkurzania czy prania, dzięki czemu będzie trwalszy. Klejenie taśmą dwustronną zajmuje mniej czasu. Umieszcza się ją około 3 cm od ściany, tworząc siatkę w odstępach od 50 do 100 cm. W ten sposób możemy naprawić dywan na schodach. Za pomocą szpachelki rozprowadza się klej do dywanów na całej powierzchni podłogi. Rozwijając rolkę z wykładziną pamiętajmy, aby bardzo mocno docisnąć ją do kleju. Dzięki temu będzie bardzo twardy i wytrzymały.

Jak montować wykładziny dywanowe?
Jak montować wykładziny dywanowe?

Ludzi można podzielić na dwie kategorie: tych, którym układanie dywanów kojarzy się z epoką PRL, oraz tych, którzy doceniają korzyści płynące z posiadania tego wykończenia w domu i nie wyobrażają sobie innych rozwiązań. Podłogi dywanowe mają niewątpliwie wiele zalet. Dodaje poczucia komfortu we wnętrzu, ma efekt izolacji akustycznej i jest miękki w dotyku, szczególnie nadaje się do sypialni i pokoi dziecięcych.

Wykładziny obiektowe na podkładzie jutowym nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, natomiast dywany impregnowane środkami antystatycznymi są odpowiednie dla alergików. Układanie własnego dywanu nie jest trudnym zadaniem, ale jest bardzo czasochłonne. Wyposażony w taśmę, gwoździe i ćwiartkę koła możesz przystąpić do pracy. Warto więc samodzielnie spróbować swoich sił w podobnych pracach. Dzięki temu można również zaoszczędzić pieniądze, bowiem zlecenie montażu wykładziny dywanowej często jest bardzo kosztowne. Wymaga to jednak dużej precyzyjności i cierpliwości.